מיקור לעסק קטן

מאמר מערכת פורסם: 11.03.2012
מיקור לעסק קטן

המושג "מיקור חוץ" עשוי להפחיד בעלי עסקים קטנים שחוששים לאבד שליטה על הנעשה בעסק כיוון שחלק מהפעילות למעשה מיוצאת לגורמים חיצוניים שלא מהווים חלק אינטגרלי מעובדי החברה. אולם, במקרים רבים, מיקור חוץ עשוי להוות פיתרון יעיל ונוח, שמאפשר לעסק להתמקד בתחום המומחיות שלו.
כמעט כל בעל עסק משתמש בשירותים חיצוניים לתחומי אחריות שאינם קשורים ישירות למומחיות העסק: מרואה חשבון, דרך שירותי ניקיון ועד תיקון המחשבים. מיקור חוץ מתייחס לרוב לשירותים קרובים יותר לפעילות המרכזית של העסק, אך עדיין לא למוצר עצמו, כגון שירותי שיווק, קשרי לקוחות או שירותי אדמיניסטרציה ומזכירות.
חברות רבות בעולם המערבי, למשל, העבירו את פעילות המוקדים שלהן להודו, שם יושבים עובדים דוברי אנגלית שנותנים שירות ללקוחות ממדינות רחוקות אלפי קילומטרים מהם. אולי לא כדאי לכם להעביר את שירותי המנהלה שלכם למדינה אחרת, אך העברת חלק מהנטל לחברה מקצועית ומיומנת עשויה להשתלם.

מרכיב השליטה בעסק קטן

בתור בעלי עסק קטן, שרגילים להרגיש קרובים לכל פעילות בעסק, הגיוני שתראו במיקור חוץ כהרחקה מסוכנת של האחריות מכם. עם זאת, לרוב ספקי השירותים השונים מספקים דו"ח מפורט על פעילותם, לעתים מפורט בהרבה מהמידע שהייתם מקבלים מהעובדים שלכם, כך שדווקא מיקור חוץ מאפשר מעקב מדוייק יותר.
הנטייה של בעלי עסק קטן להשאיר את כל המשימות קרוב אליהם, או אפילו אצלם, לעתים מונעים את הצמיחה של העסק. קיים סיכון ממשי לאיבוד לקוחות פוטנציאליים, רק בעקבות חוסר זמן או חוסר אפשרות להתמודד עם כל המשימות במקביל.

כיצד נדע האם כדאי לנו לקחת מיקור חוץ?

אחד המרכיבים החשובים של ניהול עסק קטן הוא מרכיב הזמן. הזמן של בעל העסק הקטן יקר מאוד, במיוחד כשמוטלת עליו אחריות רבה וכוללת של ניהול כל התהליכים בעסק.
לכן, חישוב כדאיות מיקור החוץ צריך להיעשות על פי כמות הזמן שאתם עובדים והשכר לשעה שיוצא לכם בסופו של דבר.

על מנת להבין האם ואילו שירותי מיקור חוץ קחו דף ועט ותעשו רשימה על פי הקריטריונים הבאים:

  • פרטו לעצמם את המשימות שאתם נהנים לבצע, מבצעים היטב ורושמים רווחים בעקבותיהם.
  • פרטו את המשימות שאתם לא מחבבים במיוחד, שאין לכם יתרון על אנשים אחרים בהן ושבאופן כללי מפריעות לכם בפעילות היום-יומית של העסק. לרוב מדובר בתחומי אחריות שאינם קשורים באופן ישיר למוצר או השירות שהעסק מציע.

כעת תוכלו להעריך את כמות המשימות שהייתם מוכנים לוותר עליהן, ולחשב מה כמות הכסף שאתם "מבזבזים" עליהן, בשעות העבודה שלכם.
זכרו גם שאנשי מקצוע בתחום מסוים ככל הנראה יפיקו יותר מכל שעת עבודה לעומתכם, לכן מיקור חוץ עשוי להשתלם אפילו יותר. בנוסף, גם אם אתם סבורים שמיקור חוץ הוא עניין יקר נכון לעכשיו, זכרו שאם ברצונכם להתרחב ולגדול, תאלצו לוותר על חלק מהתפקידים שלכם, בין אם על ידי גיוס עובדים נוספים לעסק, או על ידי חברה חיצונית.