חוק חדש יחייב עסקים במכסת מחזור פסולת אלקטרונית

מאמר מערכת פורסם: 13.05.2012
חוק חדש יחייב עסקים במכסת מחזור פסולת אלקטרונית

בעת הקמת עסק חדש אנו משתדלים לתת את הדעת לעמידה בכל דרישות החוקים והתקנות הנוגעים לתחום העיסוק המתוכנן. לעיתים קרובות תכנון נכון חוסך הוצאות מיותרות שאנו עלולים להידרש אליהן בהמשך הדרך כדי להתאים את אופן פעילות העסק החדש לסטנדרטים המתחייבים.

על מנת להימנע מהפתעות לא נעימות מגדילים יזמים רבים לעשות ופונים מבעוד מועד לקבלת ייעוץ מעורך דין ומרואה חשבון. למי שמתעתדים לפתוח עסק בתחום הייצור, השיווק או יבוא מכשור אלקטרוני (מכל סוג שהוא) מומלץ כיום להיוועץ גם עם נציג של תאגיד מיחזור מורשה- זאת בגין הצעת חוק העוסקת בהפחתה ומיחזור של פסולת אלקטרונית.

הבעיה הגדלה והולכת שמציבה פסולת אלקטרונית

פסולת אלקטרונית היא כל פריט אשפה המכיל רכיב חשמלי כלשהו. הרשימה היא למעשה בלתי ניתנת למיצוי, רק לשם דוגמא מדובר במקררים, טלוויזיות, מחשבים, משחקי ילדים, תנורים, מכונות כביסה, כלי עבודה חשמליים וכו'.
למרות שפסולת אלקטרונית מהווה רק אחוז אחד מכלל נפח האשפה המוצקה שאנו מייצרים, היא האחראית לכ-70% (!) מן החומרים הרעילים המשתחררים אל הסביבה כתוצאה מהטמנת אשפה בקרקע או שריפתה.
פסולת אלקטרונית מכילה מתכות כבדות, כגון עופרת, כספית, בריליום, קדמיום ועוד, יש בה חומרים נוגדי בעירה, תרכובות הלוגניות, חומרים פלסטיים המשחררים גזים רעילים בעת בעירה ועוד. קצרה היריעה מלתאר את הסכנות הבריאותיות לציבור הנובעות מחשיפה לחומרים אלה המחלחלים אל מי התהום, אל הקרקע והאוויר.

מכיוון שאנו חיים בעידן בו הטכנולוגיה מתפתחת בקצב מסחרר, רבים מאיתנו מתפתים להחליף באופן תכוף ציוד אלקטרוני, אפילו בעודו תקין. היצרנים עצמם מודעים לתופעה זו ומייעדים את מוצריהם לאורך חיים בן מספר שנים בודדות בלבד. מסיבות אלה כמות הפסולת האלקטרונית גדלה מהר יותר מכמות האשפה הכללית, כך הולכת ומחריפה בעיית הזיהום הסביבתי שהיא יוצרת.

ההתמודדות עם הבעיה אפשרית רק באמצעות מיחזור מוסדר. בפסולת אלקטרונית מצויים גם חומרים בעלי ערך, שהחזרתם למערך הייצור כחומרי גלם עשויה לממן את הוצאות המיחזור. הפרלמנט האירופי פרסם בשנת 2003 צו בנושא וכיום במדינות רבות באירופה ממוחזרת רוב הפסולת האלקטרונית (בשוויץ למשל 80%). בארץ עדיין לא נעשה מיחזור פסולת אלקטרונית בהיקף ראוי לציון.

החוק לטיפול בציוד אלקטרוני וסוללות תשע"ב- 2012

חוק חדש עומד לחולל מהפכה בתחום מיחזור הפסולת האלקטרונית בארץ. החוק יחייב יצרנים, יבואנים ומשווקים של ציוד אלקטרוני (כל מכשיר ובו רכיבים חשמליים כלשהם) לדאוג להעביר למיחזור מכסה מסויימת של פסולת אלקטרונית. גודל המכסה יקבע כאחוז מסוים ממשקל כלל המכירות. החוק יטיל דרישות נוספות הנוגעות לעידוד צרכנים להתחשב בשיקולי איכות הסביבה, כגון סימון מכשירים בתווית המורה שלא להשליך את המכשיר עם האשפה הכללית, אלא להעבירו עם תום השימוש לעמדת איסוף פסולת אלקטרונית. עסקים שלא יעמדו במכסות שיקבעו להם מסתכנים בקבלת קנסות וסנקציות נוספות. גובה הקנסות עשוי להגיע עד לכמה אלפי שקלים לכל טון פסולת אלקטרונית שהוחסר.

מובן כי היערכות מוקדמת מתאימה תקל על בעלי עסקים, חדשים וותיקים, למלא אחר דרישות הדיווח, איסוף המכשירים הישנים והעברתם למיחזור. היערכות שכזו ניתן לעשות באמצעות היקשרות עם תאגיד מיחזור מורשה. בהקשר זה ראוי לציין שקיימים תאגידי מיחזור הפועלים להחדרת המודעות לעניין אל תוך מקומות העבודה, מיחזור פסולת בכלל, כמו תאגידי המיחזור אל"ה ואמניר, ופסולת אלקטרונית בפרט כמו תאגיד המיחזור אקוקל. חלקם אף מקימים תחנות איסוף ודואגים לשילוב העובדים בנושא הראוי הנוגע לשמירה על איכות הסביבה, נושא הקרוב לליבם של רבים.

היערכות מומלצת

כדי שלא להיתפס לא מוכנים, מומלץ לכל בעל עסק בתחום היבוא, הייצור או שיווק המכשור האלקטרוני לפעול בכמה מישורים. יש לדאוג למערך מתאים שיאפשר עמידה בדרישות החוק בכל הנוגע להעברת מכסות פסולת אלקטרונית למיחזור. האופן היעיל ביותר לעשות זאת הוא באמצעות היקשרות עם תאגיד מיחזור מורשה. ייעוץ מאת מומחה לנושא מטעם תאגיד מיחזור שכזה יאפשר גם הערכה של עלות הפעילות המתחייבת סביב נושא פסולת אלקטרונית. הערכה שכזו תאפשר תמחור מבעוד מועד והטמעתו בתהליכי הייצור והשיווק. לבסוף ראוי לפעול להיקשרות רק עם ספקים אשר פועלים אף הם על פי הנורמות החדשות וכן לשאוף לייצור התומך בהפחתת היווצרות פסולת אלקטרונית ובהפחתת החומרים הרעילים שבה.

נכתב על ידי תאגיד המיחזור לפסולת אלקטרונית – אקוקל
כל הזכויות שמורות