ייעוץ וחניכה לעסקים קטנים

מאמר מערכת פורסם: 20.06.2011
ייעוץ וחניכה לעסקים קטנים

תוכנית החונכות העסקית לעסקים קטנים של התמ"ת

משרד התעשייה המסחר והתעסוקה מפעיל תוכנית חונכות עסקית לעסקים קטנים ובינוניים, המשמשת כאמצעי סיוע במסגרת פעילות המשרד לעידוד וקידום מגזר העסקים הקטנים בישראל.
התוכנית נועדה לסייע לעסק הזעיר והבינוני להתפתח ולהתרחב באופן מבוקר, תוך שיפור הביצועים והרווחיות. תוכנית החונכות מקנה כלים ניהוליים וליווי ביישום של כלים אלו. כחלק מהתוכנית, משרד התעשייה המסחר והתעסוקה מממן 75% מעלות שעות הייעוץ של תוכנית החונכות, בעוד שבית העסק מממן 25% מהעלות. עד כה הופעלה התוכנית בכ-25,000 עסקים זעירים, קטנים ובינוניים.

    התוכנית מפעילה שני מסלולים עיקריים:
  1. חונכות לעסק זעיר של 1-4 עובדים
    חונכות זו כוללת עד 20 שעות חונכות, משך ביצוע החונכות לא יעלה על 6 חודשים.
  2. חונכות לעסק בינוני המעסיק 5-100 עובדים
    לעסק של 5-10 עובדים חונכות זו כוללת עד 100 שעות ולעסק בו מועסקים 11-100 עובדים החונכות היא של עד 150 שעות. משך ביצוע החונכות לא יעלה על 18 חודשים.

את הבקשות ניתן להגיש באמצעות טופס בקשה לחונכות זעירה וטופס בקשה לחונכות רגילה, לאחר עיון בנהלי התוכנית ובדרישות המשרד. כמו כן, ניתן לקבל חונכות משולבת, המיועדת ליזמים ולבעלי עסקים המשתתפים בקורס ליזמות עסקית שמפעיל המשרד.

קורסים ויועצים פרטיים

השוק העסקי בישראל מציע מגוון קורסי יזמות ויועצים פרטיים שישמח לעזור לבעל עסק קטן\בינוני בהקמת ובפיתוח העסק, בתמורה לתשלום. חלק מהחברות פועלות כמפעילות של התוכנית לחונכות עסקית של משרד התמ"ת ולכן ניתן לקבל את שירותיהם בסבסוד משמעותי (תשלום של 25% בלבד על חשבון בית העסק). בישראל פועלות גם מכללות קטנות המלמדות יזמות עסקית, כמו גם קורסים של שיווק ויזמות במכללות הגדולות והמוכרות.
חלק מהיוזמות פועלות גם כחממות יזמיות פרטיות, עם מטרת רווח, הכוללות תשלום ראשוני מצד היזמים, ייעוץ וחונכות מצד המנטורים ותקווה לרווח משותף של שני הצדדים.