עסק חדש ? זה לא רק חמסה על הקיר

מאמר מערכת פורסם: 26.12.2011
עסק חדש ? זה לא רק חמסה על הקיר על רישום סימנים מסחריים והגנה על המותג

אז החלטת להקים עסק חדש? אז החלטתם לשבור את קופת החיסכון ולהוציא לפועל את חלום ילדותכם? החלטה חשובה – החלטה מסעירה – החלטה משנה גורלות.

בימינו הקמת עסק דורשת ומחייבת מיתוג. ללא הקניה של שפה עיצובית-מיתוגית מבדלת לעסק דין העסק להיכשל. או לפחות בעידן שלנו להיעלם בין ההמון. והרי זה המסוכן ביותר: לא לבלוט. להיות עוד אחת מהכבשים המשוטטות במרעה המסחר הגדול.

מיתוג משמעו קיצור המרחק

כאשר הלקוח מבצע קישור מיידי בין העסק לבין סממניו המסחריים זה הסימן שהצלחת. העסק שלך ממותג ומבודל מהקהל. הוא לא כבשה נוספת בעדר. הוא כלב הרועים השומר ומכנס אותן בשורה.
אבל עם ההצלחה מגיעים חתולי-ההעתקה. ה- copycat. הם מנסים להחליף את כיסוי הצמר באדרת של כלב רועים. הרי אם אתה הצלחת גם לנו כדאי. ולפתע המיתוג שעמלת עליו כה קשה נמצא בידיים זרות.

מה עושים? כיצד מונעים זאת? האם יש חיסון?

התשובה נעוצה בשילוב בין דיני הקניין הרוחני והמסחר. על הפותח עסק חדש אשר טרח ובנה לו שפה תדמיתית, סלוגן, לוגו, אתר אינטרנט ועוד חובה לקבל יעוץ משפטי בתחום ולנסות להגן בכלים שהמחוקק נתן בידיו.

רישום סימן מסחר ושימוש באמצעים טכנולוגיים נוספים

בין היתר חובה לגשת ולרשום סימן מסחר (או שירות) של לוגו העסק או כל דבר אחר אשר ניתן לרישום. ההוצאות הן לרוב נמוכות, חד פעמיות והרישום הוא לעד (כפוף לאגרת חידוש). רישום סימן המסחר מגן מפני אותם חתולים המבקשים ללקק את המותג אשר הם לא טרחו ליצרו. רישום הסימן מונע דיונים בנושא מוניטין אשר מטבע הדברים קשים להוכחה ומאפשר לנהל הליכים משפטיים יעילים במקרים של הפרה.
יש לנסות להגן על תכנים בעולם האינטרנט באמצעים טכנולוגיים מתאימים וכן לרשום במקומות בולטים ©. וכל המרבה הרי זה משובח.
אם יצרתם מוצר שראוי לרישום כמדגם. גם כאן ההליך יחסית פשוט וזול וחוסך כאב ראש בהוכחת זכויות ובעלות בהמשך.

הגנה חוזית

קיימות עוד אפשרויות רבות אשר קצרה היריעה מלפרט, אולם הדרכים קיימות והכלים נמצאים. כך למשל יש להקפיד על החתמה על מסמכי סודיות Disclosure מתאימים. בפרט כאשר "הרעיון" שבסיס המיזם שלכם לא תמיד ראוי להגנה משפטית. בהתאם, מן הראוי, להקיפו בצמר גפן "חוזי".
התיעוד הינו גורם רב משמעות ולכן נסו להקפיד לשמור מסמכים, תכתובות ואימיילים. נהלו פרוטוקולים של ישיבות ובמידת האפשר אפילו הקליטו ישיבות ושיחות. בתביעה שאולי תגיע (ואנו מקווים שלא) אולי תזדקקו לתיעוד זה.

לסיכום – הכן עסקך לחורף

כפי שהתחלנו בפתח הדברים – חיסון אין, אבל הכנה מתאימה יש ויש. השקעה מועטה יכולה לחסוך אנרגיות רבות בהמשך. בפרט, אני ממליץ לא לקמץ בהוצאות רישום סימנים מסחריים. אם ניתן לרשום על מספר סוגים של סחורות יש לעשות זאת- ניתן לראות את רשימת סיווגי הסחורות והשירותים באתר הפטנטים. יש ליתן את הדעת על סימני מסחר שנרשמו לפני כן במדינות אחרות (אמנת פאריס) או אם בכוונתכם לרשום את סימני המסחר במדינות נוספות. זאת כי חשוב להדגיש כי ההגנה הניתנת לסימן רשום הינה טריטוריאלית – כלומר הגנה רק במדינת הרישום. לצורך העניין רישום במדינת ישראל לא מגן על שימוש בסימן בטורקיה. כיום הגלובליזציה מחייבת אותנו כבעל עסקים לחשוב לא רק במונחים של שוק מקומי.
אז תלו חמסה ותלו ברכת עסק ואף תלו את השיק הראשון – אולם זכרו כי לא די בכך. מתגו והגנו על המותג. להשקיע וליצור ואח"כ להזיל דמעות כי העתיקו אתכם –או גזלו ממכם – זו אינה הדרך.
כותב המאמר הוא איתי הפלר, עו"ד משפט מסחרי בחיפה