חשיבות ייעוץ ואימון עסקי עבור עסק קטן/בינוני

מאמר מערכת פורסם: 03.04.2013
חשיבות ייעוץ ואימון עסקי עבור עסק קטן/בינוני

בעל עסק קטן ובינוני, לאורך כל שלבי העסק, זקוק לליווי מקצועי שוטף על ידי יועץ מקצועי בתחום העסקי. בין אם מדובר ביועץ עסקי או מאמן עסקי, הרי שמדובר בליווי שהינו חיוני עוד משלב טרום פתיחת העסק לצורך הכנת תוכנית עסקית נכונה ולהכוונה מקצועית לקראת דרכו העסקית החדשה. לכל אחד מאנשי מקצוע אלו יש תפקיד נכבד בהפיכת העסק הפוטנציאלי במרוצת הימים לעסק רווחי, מצליח ומתרחב, כאשר יש להבחין בין מהות תפקידו של יועץ לעומת מאמן. בעוד שיועץ עסקי מכוון את בעל העסק משלב גיבוש הרעיון ולאורך כל חיי העסק, כמו גם מייעץ לו בהקשר לכדאיות הכלכלית שלו ומספק מידע לגבי הצעדים הבירוקראטיים הנדרשים לצורך ההקמה, הקונספט מאחורי פעילותו המקצועית של המאמן שונה. תהליך אימון אישי חיוני בעיקר בשלבי טרום הקמת העסק וצעדיו הראשונים, כאשר זה מתבסס על ההנחה כי בידי בעל העסק קיים המידע הדרוש להקמתו והתהליך מתמקד בפיתוח יכולותיו האישיות כולל מיקוד וריכוז במטרה כמו גם מימוש הפוטנציאל האישי. בעוד שמאמן יספק את הכלים לשלב ההתחלתי, יועץ יוכל לספק מידע ולסייע לאחר ההקמה במטרה להרחיב את הפעילות העסקית.

הערך המוסף מאחורי ליווי מקצועי

ביכולתו של ליווי מקצועי טרום שלב הקמת העסק להפוך רעיון וחזון עסקי לכזה שיכלול יעדים ומטרות מוגדרים מדידים ובניית תכנית פעולה הכוללת צעדים קונקרטיים במועדיי זמן מוגדרים. כמו כן, התהליך כולל זיהוי דפוסים מעכבים וחסמים אישיים ואיך ניתן להפוך דפוסים אלו למקדמים. מסיבה זו התהליך משמעותי עבור כל בעל עסק שנמצא במצב של חוסר וודאות ואינו יודע איך ומאיפה מתחילים ובאיזה אופן מוציאים את הרעיון הפוטנציאלי אל הפועל. תהליך בניית תכנית עסקית, החיונית הן להשגת פתרונות המימון ולהצלחת העסק, כוללת פירוט פרופיל העסק, תחומי פעילותו והמוצרים/ שירותים שמציע. כמו כן גם זיהוי מגמות בשוק ומיפוי מתחרים, הכנת תכנית שיווקית ופיננסית ראשונית, בחירת צורת ההתאגדות המתאימה ביותר ועוד. ערך מוסף משמעותי נוסף שמציע מלווה מקצועי מתייחס להיותו מאפשר הסתכלות אובייקטיבית על התמונה בכללותה כדי לסייע בשיפור נקודות החולשה שעלולות להוות מכשול משמעותי בהמשך הדרך.

עצות לבחירת מאמן/ יועץ עסקי

לצורך בחירת איש המקצוע המתאים ביותר, כדאי להתמקד באלו שקיבלתם המלצות לגבי פעילותם העסקית מלקוחות קיימים היכולים להעיד על איכות עבודתם. כמובן שכדאי להתמקד במאמנים/ יועצים מנוסים בתחום וכאלו שליווי בפועל עסקים בסדר גודל שלכם ובשלבים הרלוונטיים. מעבר להמלצות, מכיוון שמדובר בליווי צמוד הכולל בחלק מהמקרים מפגשים שבועיים, כדאי להתמקד באנשי מקצוע באזור גיאוגרפי רלוונטי ונוח מבחינתכם. במידה והמלצות מהסוג אינן בהישג יד, כדאי לבדוק באתרי גופים עסקיים המציעים מכלול שירותים לעסקים קטנים ובינוניים לגבי רשימת יועצים בתחומים שונים. גופים מהסוג יוכלו לכוון אתכם לגבי יועצים רלוונטיים ושירותים שיוכלו לתרום לפעילות העסק כמו למשל שירותים משפטיים, הצעות מכרזים והזדמנויות עסקיות בארץ ובחו"ל להרחבת קהל הלקוחות, מפגשי נטוורקטינג למינוף העסק ועוד. לאחר ריכוז רשימה מייצגת של יועצים, כדאי להיכנס לאתר הבית של כל אחד מהמועמדים ולקבל מידע לגבי ניסיונו בתחום, פירוט לקוחותיו, מאמרים פרי כתיבתו שיכולים להעיד על השקפתו המקצועית והאם אכן אתם מזדהים איתה. במקרה של מאמנים עסקיים, כדאי לוודא כי אלו למדו במוסד לימודים מוכר על ידי איק"א  או אגודת המאמנים הישראלית ושהם רשומים בלשכת המאמנים בישראל, שמטרתה להציב סטנדרטים גבוהים ולמנוע אימונים חובבניים. ובכל מקרה, הבחירה הסופית תהיה רק לאחר פגישה פנים אל פנים בה תוכלו לבחון את מידת הכימיה ותחושת הפתיחות החיונית להצלחת התהליך.