מחשבים ניידים לשימוש במשרד ובעבודה ? טיפים ודגשים

מאמר מערכת פורסם: 19.05.2013
מחשבים ניידים לשימוש במשרד ובעבודה ? טיפים ודגשים

מחשבים ניידים מהווים תחליף נוח ואיכותי למחשבי שולחן, ולאחר ירידת המחירים ושיפור הביצועים אין כמעט דרישה עסקית שאין לה מענה מקרב המחשבים הניידים. כאשר באים לרכוש מחשב נייד לשימוש עסקי ישנם מספר פרמטרים, בהם כדאי להתחשב כדי לבחור באפשרות הטובה ביותר, אשר תתאים באופן מירבי לצרכי המשתמש. המאמר יסקור מהם הצרכים העיסקיים הנפוצים ואילו פרמטרים יש לבחון במחשב הנייד ביחס לצרכים אלו.

מידת הניידות

לא כל שימוש עסקי נדרש למידת ניידות דומה. ישנם צרכים עסקיים, בהם הניוד הנדרש הוא בין המשרד לבית וצרכים אחרים, בהם מקום העבודה משתנה תדיר ויש צורך ברמת ניוד גבוהה בהרבה.

  • ·         ניוד בין המשרד לבית  - לדוגמה, מתכנתים המשתמשים בניידות המחשב לצורך העברתו מהמשרד לבית ובחזרה בעיקר. חשיבות משקל וגודל הנייד יורדת. כדאי יותר לבחון תכונות כחיבור לתחנת עגינה, אחת בבית ואחת במשרד, לצורך קבלת נוחות עבודה מוגברת, ולבחור במחשב בעל עוצמת מיחשוב וכוח עיבוד גבוהים יותר.
  • ·         ניידות גבוהה בין משרדים – אנשי מכירות, לדוגמה, הנדרשים לעבור עם המחשב הנייד בין משרדים כאשר אין בעיית טעינה באף אחד מהמקומות בהם הם עובדים. לדרישה עסקית כזו רצוי לקחת בחשבון את משקל המחשב. מחשבים כבדים יקשו על העבודה ויגרמו לכאבים. רצוי לקחת סוללה נוספת ליתר בטחון. מחשבים שיכולים להתאים במיוחד לעבודה מסוג זה הם מחשבים בגודל 15 אינטש קלים ודקים במיוחד או מחשבים קטנים יותר (במידה ודרישות הביצועים אינן גבוהות) שיקלו על הניידות.
  • ·         ניידות גבוהה ללא גישה לשקע – סטודנטים ואנשי שטח לדוגמה. עבורם, כדאי לבחור במחשב הקטן והקל ביותר ובלבד שהוא מספיק לצרכי ביצוע העבודה. מסך קטן גם ישפר את ביצועי הסוללה. כדאי להצטייד במטען למחשב נייד למקרים בהם יש גישה לשקע, כמו כן גם סוללה רזרבית מומלצת עבור מקרים הפוכים. רצוי לבדוק כי ביצועי הסוללה של המחשב טובים.במידה ורלוונטי, כדאי לשים לב גם לתנאי תאורה משתנים. תאורה טבעית עלולה להקשות את העבודה על מסכים מבריקים ורצוי לבחור במסכי מט.

עוצמת המיחשוב

פרמטר נוסף, בו יש להתחשב, הוא עוצמת המיחשוב הנדרשת. ניתן להבחין בין עסקים בהם עוצמת המיחשוב הנדרשת איננה גבוהה במיוחד (עבודה עם מסמכים, הצגת מצגות רגילות, גלישה באינטרנט וכדומה). במקרים אלו כדאי להעדיף ניידות על פני כח מיחשוב גבוה. עבודות אחרות, למשל עבודתם של גרפיקאים וצלמים, או עבודה עם הרבה אפליקציות במקביל - עשויה לדרוש כח מיחשוב גבוה בהרבה. במקרה בו נדרש כח מחשוב יש לשים לב לסוג המעבד, כמות הליבות, מהירותו של המעבד ולא פחות חשוב – כמות הזכרון במחשב. במקרה בו העבודה היא גרפית במהותה יש לשים לב גם לכרטיס הגרפי המותקן במחשב.

נוחות השימוש

נוחות השימוש במחשב הנייד (בזמן העבודה) נחלקת לשלוש קטגוריות עיקריות: המסך, המקלדת והעכבר.

  • ·         מסך – רזולוציה וצבע טובים. בתנאי תאורה מתחלפים רצוי להשתמש במסך מט, למרות שאיכות הצבע טובה יותר במסכים מבריקים.
  • ·         מקלדת – חשוב מאד לבדוק שהעבודה עם המקלדת נוחה מבחינת גודל וסידור הקלידים, הפונקציונאליות הקיימת וכדומה.
  • ·         עכבר (טאץ \\ קליק פד) – יש לבדוק שעבודה עם משטח הטאץ פד מאפשרת שליטה טובה ונוחה בעכבר, נוחות ההקלקה, במידה ויש מולטי טאץ\' – עד כמה הוא רגיש ונוח לשימוש.

קישוריות

חשוב להקפיד כי המחשב הנייד יכיל את כל הקישוריות הדרושה לצורך תפעול נוח וחלק. קישוריות כוללת שקעים מסוגים שונים, בהתאם לצרכי העבודה. לדוגמה – שקע יציאה למקרן S-Video, שקעי USB (ורצוי USB 3.0), חיבור רשת חוטי (וכרטיס רשת תואם), קישוריות לכונן CD  או Blue Ray חיצוני, דיסקים נשלפים וכרטיסי זכרון חיצוניים, קישוריות Wi-Fi מהירה (802.11G  או 802.11N), קישוריות לרשת סלולרית, חיבור Bluetooth, שקע HDMI.

בטיחות ואבטחת מידע

נושא הבטיחות ואבטחת המידע חשובים במיוחד במחשבים ניידים עסקיים. כדאי להקפיד על שלדה מחוזקת העשויה מסגסוגת מגנזיום ואלומיניום להגנה מחבטות ונפילות,  נעילת מכסה המסך להגנה מפני שבר, חיישן נעילה לכונן הקשיח (חשוב במיוחד!) מונע איבוד מידע עקב טלטולים וחבטות או שימוש בכונן SSD  עמיד לשריטות, שבב הצפנה (TPM) אשר מאבטח את סיסמאות הגישה של בעל המחשב.

לפטופ או טאבלט?

מחשבי הלוח - הטאבלטים, הופכים לחלק משגרת היום – הם קלים יותר, פשוטים לתפעול, קלים וניידים והסוללה מחזיקה שעות רבות יותר. ובכל זאת, יש להם גם חסרונות בשימוש עסקי.

חסרון אחד הוא המקלדת הוירטואלית. ניתן להתגבר על חסרון זה על ידי שימוש במקלדת מכנית חיצונית, רצוי לבחור במקלדת קלה. כדי להשמיש את הטאבלט כמחשב עסקי לכל דבר צריך לבחור כזה המאפשר לעבוד עם office או כי הוא מבוסס על מערכת הפעלה חלונאית (Windows 8) או שניתן להריץ עליו אפליקציה המאפשרת עבודה עם מסמכים. בגלל שטח האחסון הנמוך, חיוני להשתמש באחסון ענן לשמירת הקבצים וקבלת גישה למסמכים הדרושים בעת הצורך.

ציוד נלווה מקורי או חלופי?

לפטופים וטאבלטים מגיעים בתצורה בסיסית וניתן להרחיב את יכולותיהם על ידי שימוש בציוד נלווה כמו מטען למחשב נייד רזרבי או סוללה חלופית. כדאי להקפיד על שימוש באביזרים נלווים מקוריים כיוון שהם מותאמים לחלוטין למחשב והאחריות על טיבם היא אחריות החברה המייצרת. לרב מוצרים אלו מגיעים עם אחריות ארוכה יותר, באיכות טובה יותר ומשך חיים ארוך יותר. בנוסף, ציוד נלווה שאינו מקורי, דוגמת מטענים, עלול להיות באיכות נמוכה אותה לא ניתן תמיד לחזות מראש. על המחיר הנמוך של הציוד הנלווה הבלתי- מקורי אנו עלולים לשלם בפגיעה במחשב הנייד עצמו. לדוגמה, מטען למחשב נייד מדגם זול ולא מקורי עלול שלא להכיל הגנה מפני תנודות ברשת החשמל -  דבר שעלול לגרום לפגיעה במחשב ולקצר את משך חייו.

לסיכום

בעידן הנוכחי, ניידות לא צריכה להוות מכשול לשימוש במחשב. מגוון המחשבים הניידים המוצע כיום לצרכן העסקי מתאים כמעט לכל צורך (קונבנציונלי או חריג) שניתן לחשוב עליו. בטרם רכישה, מומלץ לערוך מחקר דרישות ומחקר שוק בכדי למצוא את המחשב היעיל והמתאים ביותר לשימוש במסגרת העבודה. בהצלחה!