כיצד להתאים סרט תדמית לעסק ולצרכיו

מאמר מערכת פורסם: 21.08.2012
כיצד להתאים סרט תדמית לעסק ולצרכיו

מאז שגולשי האינטרנט החלו לצרוך תכני וידאו על בסיס יום יומי, גם קרנם של סרטוני התדמית הלכה ועלתה. אם בשנים עברו סרטי תדמית כיכבו בעיקר בהרצאות וכנסים סגורים של חברות מסחריות, הרי שהיום הם נפוצים באתרי וידאו רבים (כדוגמת: Youtube, Vimeo) וגם באתרי אינטרנט עצמאיים של חברות ועסקים קטנים ובינוניים.

כאשר מפיקים סרטון תדמיתי, חשוב להבין שמדובר בסרטון שתפקידו אמנם לקדם מוצר או שרות מסוים, אך הוא ארוך יותר מסרטון פרסומת רגיל, ובדרך כלל גם לא משתמש בסלוגנים ומסרים פרסומיים בוטים. אחת הסיבות לכך היא שסרטון תדמית בדרך כלל אינו נכפה על הצופה אלא הוא צופה בו מרצונו שלו. סרטי תדמית אמנם משמשים בדרך כלל למטרות קידום מכירות, אך לא רק : סרטון תדמיתי יכול להציג מודל לפיתוח מוצר עתידי או אבטיפוס לצורך גיוס כספים. מעניין לציין כי גם כאן יש לאינטרנט תפקיד מכריע. למשל, ניתן לציין אתרים כגון KickStarter , שבהם יזמים מעלים לעיתים קרובות סרטוני וידאו, כאשר מטרתם היא לגייס תרומות מגולשים אחרים לצורך הקמה או פיתוח עסקי. סוג נוסף של סרטוני תדמית הם סרטוני תדמית לצורך הסבר או הדרכה, והם אפקטיביים במיוחד עבור עסקים שיש להם מוצר חדשני שעדיין לא זכה להכרה.

הפקת סרטון תדמית

כיום, אנו חווים מציאות טכנולוגית שבה מצלמות דיגיטליות נמכרות במחירים נוחים וכוח העיבוד של המחשבים האישיים והביתיים הולך ועולה. מציאות זו הפכה את ההפקה של סרטוני תדמית לזולה הרבה יותר מאשר בעבר. יחד עם זאת, עדיין חשוב מאוד לא לזלזל באף אחד ממרכיבי הסרטון.
רצוי כי התסריט ייכתב על ידי אדם בעל ניסיון וכי הקריינות תהיה מקצועית ככל שניתן. כמו כן, "מצלמת חובבים" בדרך כלל לא מספיקה לצילום איכותי ומומלץ להשתמש במצלמת כתף ושירותיו של צלם מקצועי. גם העורך הטוב ביותר לא יכול להפיק סרטון מוצלח אם חומר הגלם שלו לא יהיה איכותי מספיק.
מבחינת תוכן הסרטון, חשוב להבדיל בין עיקר לטפל ולא ליצור עומס על הצופה, שבדרך כלל מצפה לסרטון שאורכו נע בין חמש דקות לרבע שעה. המסר המועבר צריך להיות פשוט וחד- משמעי, וזאת מכיוון שהרוב המכריע של הצופים ייראו את הסרטון פעם אחת בלבד.
במילים אחרות, למפיק הסרטון יש הזדמנות חד- פעמית להעביר את המסר ואת האינפורמציה. לכן, בטרם הפקת הסרטון יש להכין תוכנית כאשר אחת השאלות העיקריות שעומדת על הפרק היא מה נרצה שהצופה יזכור מהסרטון? אילו מסרים ואיזו אינפורמציה ראוי שתישאר בזכרונו של הצופה זמן ארוך (יחסית) לאחר שסיים לצפות בסרטון.

באילו ערוצי שיווק מומלץ להשתמש כדי להפיץ את הסרטון?

מעבר להפצת הסרטון באתרי אינטרנט ואולי גם ברשימת דיוור, מומלץ לא לפסול על הסף גם את ערוצי השיווק הקלאסיים, כגון: תערוכות ופגישות עבודה עם לקוחות פוטנציאלים. מבחינת המדיה שעל- גביה מוגש הסרטון ישנן מספר אופציות:
  • דיסק פיזי – זה אולי נראה כיום כמו אמצעי מיושן ולא רלוונטי, אך דווקא למוחשות הפיזית שלו יש יתרון, מכיוון שהצופה הפוטנציאלי מחזיק אותו ביד ואינו נדרש לזכור לאיזו כתובת לגלוש או מה לחפש בגוגל כדי לראות אותו. את הדיסק הפיזי ניתן למתג באמצעות מדבקה עם לוגו החברה וכן עלון מודפס קצר המתמצת את עיקרי הסרטון. פרמטר חשוב נוסף הוא איכות הצפייה – במקרה של דיסק, איכות הצפייה תהיה בדרך כלל טובה יותר וללא תקלות מיותרות דווקא ברגעים הקריטיים.
  • דיסק און – קי – זהו אמצעי פיזי נוסף, חדיש יותר ומשוכלל יותר. מבחינה תדמיתית, ייתכן שחברה המעוניינת לשדר חדשנות תעדיף דווקא את האמצעי הזה. גם את הדיסק-און-קי ניתן למתג באמצעות צריבה או חריטה של לוגו החברה על- גביו. ניתן לחלק אותו יחד עם עלון קצר באמצעות הדבקה קלה או מארז שהוכן במיוחד. פרמטר מעניין בנוגע לדיסק- און קי הוא שאם מחלקים אותו בתערוכה למשל, אתם תמצאו כי מספר רב של אנשים יהיו מעוניינים בו. האנשים מעוניינים בו מאחר ודיסק-און-קי הוא אביזר שעושים בו שימוש יומיומי. אותם אנשים אולי ימחקו את הסרטון שלכם אולם בשביל זה הם צריכים לחברו למחשב ויש סיכוי סביר שהם ייצפו לפחות בחלק מהסרטון לפני שימחקו אותו. בנוסף, לוגו החברה תמיד יישאר על- גבי ההתקן.
  • QR CODE – זהו אמצעי שמפשט את הגלישה לאתר האינטרנט בו נמצא הסרטון. תוכלו לחלק לאנשים כרטיס ביקור שעליו יש QR CODE המצפין את כתובת ה-URL שבה מאוחסן הסרטון. בצורה שכזו אנשים לא צריכים לזכור את הכתובת לגלישה, אלא סורקים את הקוד ומאחסנים את הכתובת ישירות בסמארטפון שלהם. אם בחרתם באופציה זו, ודאו כי הסרטון עבר התאמה לצפייה באמצעות הסמארטפון, בכדי לחסוך את השלב בו צריכים לעבור למחשב רגיל על- מנת לצפות בו. זכרו, כל שלב נוסף בדרך לצפייה בסרטון עשוי לגרום לצופים לנטוש וכתוצאה מכך אתם מאבדים לקוחות פוטנציאליים. בדומה לנאמר לגבי הדיסק-און-קי, תוכלו לצרוב את הקוד על גבי מזכרת (כדוגמת ציוד משרדי וכד') בכדי לגרום ליותר אנשים לקבל מכם את הקוד ולאפשר להם לצפות בסרטון.

לסיכום, הפקת סרט תדמית מצריכה תכנון הכולל שני שלבים עיקריים – האחד לגבי הסרט עצמו (הפקה, מסרים שיעברו וכד'), והשני לגבי אופן הפצת הסרטון והדרך להביא מספר רב ככל האפשר של צופים שיצפו בו. כל צופה הוא לקוח פוטנציאלי, וככזה לא נרצה לאבדו בשום שלב בדרך.

המאמר נכתב בשיתוף חברת Mordagan- סרטי תדמית
טלפון 08-9714401 | מייל office@mordagan.com