חמש טעויות בבחירת שותף עסקי

מאמר מערכת פורסם: 13.10.2014
חמש טעויות בבחירת שותף עסקי

פתיחת עסק היא התחייבות עצומה. רשימת המטלות נראית אינסופית, כמו גם מספר ההחלטות שעליכם לקבל. אחת ההחלטות האסטרטגיות הקריטיות ביותר היא האם לצרף שותף לעסק. לבחירה זו תהיה השפעה ארוכת טווח לא רק על הצלחת העסק, אלא גם על הבריאות הנפשית שלכם.

האם אתם אכן זקוקים לשותף?

הדבר הראשון שעליכם לעשות הוא להעריך את מצבכם ולהחליט אם אתם זקוקים לשותף. מבחינה סטטיסטית, עסקים שנפתחו עם שותפים הצליחו בעולם העסקים יותר מאשר עסקים שנפתחו על ידי אדם בודד. אבל, זה לא אומר שבמצב שלכם לשותפות אכן יהיה יתרון. לכן, חשוב לבדוק זאת לעומק.

לא לקחת בחשבון את היתרונות והחסרונות

אחת הטעויות היא לבחור בשותף מבלי שתהיו מודעים באופן מלא ליתרונות ולחסרונות של עסק שמנוהל על ידי יותר מבעלים אחד. יש לא מעט יתרונות להיותכם בעלים בלעדיים של העסק כמו: בידיכם הסמכות לקבל החלטות גורליות לגבי עיצוב עתיד החברה מבלי שתצטרכו להגיע להסכם עם אדם נוסף. כשאתם בעלים בלעדיים תוכלו לערוך סיעור מוחות עם עובדים ויועצים, אבל בסופו של דבר החלטות החברה והאחריות ינוחו על כתפיכם בלבד.
יתרון נוסף הוא שלא תצטרכו לחלוק את ההכנסות, ההישגים, והתגמולים מהעסק עם שותף נוסף ולא תצטרכו לפתור קונפליקטים ובעיות עם בן הזוג לעסקים. אם בידיכם המשאבים, הניסיון והאמצעים, אתם יכולים לשקול ברצינות להיות הבעלים הבלעדיים.
מצד שני, יש יתרונות רבים להקמת שותפות כמו, נשיאה משותפת בנטל הכספי, באחריות ובעומס העבודה. זו הזדמנות להרוויח מהניסיון של השותף שלכם ומהכישורים שלו. כשיש לכם שותף אתם חולקים איתו את הסיכונים ואת התגמולים, את ההישגים ואת הנטל. שותף יכול גם לספק תמיכה פסיכולוגית, מוטיבציה ותמיכה רגשית בזמנים עסקיים קשים. תוכלו לעזור זה לזה, להישען אחד על השני ולעבוד יחד כדי להגיע ליעד המשותף.

גישות שגויות

שימו לב לשגיאות שאתם עלולים לבצע כשאתם מתחילים לעניין שותפים פוטנציאליים בעסק שלכם. למשל, אתם מספרים לשותף הפוטנציאלי על הרעיון שלכם והוא מתאהב בו... אבל אז הרעיון משתנה. עם מה אתם נשארים? לכן, עדיף להתאהב באדם ולא ברעיון עצמו. גרוע מכך, כשאתם זורקים רעיון לשותף פוטנציאלי ומציעים לו הצעת עבודה סביב הרעיון שלכם. חשוב לזכור שהאנשים שאתם מחפשים כשותפים לא רוצים רק לעבוד על הרעיון, אלא שואפים להיות חלק ממשהו גדול יותר. כלומר, רעיון הוא פשוט רעיון. אבל כאשר האבק ישקע, לא בטוח שתישארו עם אותו רעיון. לכן אל תתנו לו להוביל אתכם.

תזמון נכון

אחת הטעויות הנפוצות היא לחשוב שהזמן המתאים להתחיל לחשוב על שותף הוא "תמיד". אלא אם כן אתם בעיצומה של הקמת חברה חדשה במשרה מלאה, תמיד חשוב שיהיה לכם עוד פרויקט אחד צדדי, משהו שאתם סקרניים לגביו. זה לא צריך להיות הדבר הגדול הבא, אבל זוהי דרך טובה להתחיל לעבוד עם אנשים שאתם חושבים שיכולים להיות שותפים מתאימים לעסק שלכם.

קודם כל מצאו שותף

מציאת השותף שלכם לא צריכה להיות הדבר האחרון שעליכם לעשות, אלא הדבר הראשון. אם תמתינו עם ההחלטה הזו אתם עלולים למצוא את עצמכם פתאום במצב נואש שמצריך הכנסת שותף, ואז אתם עלולים לקפוץ לזרועותיו של האדם הראשון שמסכים לעבוד אתכם. המתנה עד לרגע האחרון עלולה להוביל להחלטות גרועות.


מאמר זה מוגש באמצעות חברת מנפאואר כוח אדם המספקת שירותי חיפוש עבודה וניהול כוח אדם, לקהל הרחב בישראל ובעולם.