מתי, איך ואיפה מוצאים שותף עסקי מתאים

מאמר מערכת פורסם: 02.01.2014
מתי, איך ואיפה מוצאים שותף עסקי מתאים

שותפות עסקית היא דרך מצוינת לרתום שני אנשים או יותר לקידום עסק קיים או לפיתוח עסק חדש.
מי שיש לו רעיון עסקי ונמצא בתחילת הדרך להגשמתו עשוי לחוש שהוא זקוק לסיוע ממישהו שיהיה מחויב כמוהו לתהליך. באופן דומה, מי שהינם בעלי עסק קיים מעוניינים לעיתים לצרף שותף שיוסיף לו תנופה.
בין אם מדובר במיזם הנמצא בשלבי הקמה או בעסק מבוסס, היקשרות עם שותף היא צעד שראוי לבצע בזהירות שכן נכונה לו השפעה מרחיקת לכת.

ההחלטה על חיפוש שותף
בטרם מתחילים לחפש שותף וודאו ביניכם לבין עצמכם כי זהו אכן הצעד הנכון ביותר. כדי לקבל החלטה מושכלת תצטרכו לבחון מה אתם רוצים להשיג ממהלך שכזה ומה המחיר שאתם עתידים לשלם בתמורה.
נסו להיוועץ במכרים בעלי ניסיון עסקי רלוונטי, העריכו עד כמה באמת דרוש לכם שותף. יתכן שתגלו כי בסופו של דבר עדיף להשלים עם הסיכון שאתם נוטלים על עצמכם ולשלם לעובד שכיר כדי שיסייע לכם להתמודד עם דרישות העסק.

אם בתום תהליך הבירור תבינו ששותף הוא אכן המענה המתאים לצרכיכם דמיינו את השותף המושלם מבחינתכם וערכו רשימה של תכונותיו. אמנם, השותף בו תבחרו לבסוף וודאי לא יהיה ניחן בכולן אבל כך לפחות תדעו מה קיבלתם ועל מה אתם מוותרים.

חיפוש פעיל ויעיל
רק לאחר שעיבדתם את כל הנתונים, ביררתם עם עצמכם למה והחלטתם שאתם רוצים למצוא שותף, ורק לאחר שאתם יודעים אלו תכונות חשוב לכם שיהיו לו, המשיכו הלאה והתחילו לחפש את האדם / האנשים המתאימים.

היכן לחפש היא שאלה שהתשובה עליה תלויה בסוג העסק וסוג השותף המבוקש, זהו את המעגלים החברתיים והעסקיים שלחברים בהם מאפיינים המתאימים לאותה "תמונת השותף האידיאלי" שציירתם לעצמכם. כך למשל מי שמחפש שותף בדמות מפתח שייקח על עצמו מימוש מיזם טכנולוגי יכול לנסות מזלו במיני meetups, כנסים, start-up weekendsועוד, גם הרשת מציעה לנו אתרים ורשתות חברתיות שבהן ניתן לפרסם מודעה על חיפוש שותף ומומלץ להשתמש בכלים הללו.

כדי שהחיפוש יהיה יעיל פתחו טכניקה בה תיעזרו לגישוש ראשוני, תיאור המיזם / העסק תוך רמיזה על כך שייתכן ובשלב זה תהיו מעוניינים בצירוף שותף. פנו באופן כזה אל מי שהרשימו אתכם כשותפים פוטנציאליים מוצלחים, אם תהיה היענות מן הצד השני ואם תמשיכו להיות מרוצים מבחירתכם התקדמו הלאה עד לכדי הצעה ישירה ומפורטת לשותפות.

רדו לסוף דעתו של השותף המיועד
חשוב מאוד שתבינו מה מניע את מי שמעוניין להיכנס אתכם לשותפות. יכול להיות שאדם שמרשים אתכם מאוד מרוב(שמומלץ מאוד לעשות אותה לאחר ניסוח הסכם מפורט בכתב) וודאו כי כל צד מבין מה תפקידו המיועד, מי עושה מה ואיך אתם אמורים לפעול יחד.
זכרו, שותף מתאים יכול להיות ברכה משמיים אולם שותף לא מתאים עלול להכשיל את המיזם כולו.


    מאמרים שיכולים לעניין אותכם: