דרכים להשגת הון ראשוני

מאמר מערכת פורסם: 20.06.2011
דרכים להשגת הון ראשוני

הלוואות

כל בית עסק זקוק לתזרים נוסף של מזומנים מלבד התזרים השוטף. באם מדובר על הרחבת העסק, ביסוס העסק או כיסוי פערים בתזרים הנכנס והיוצא. לעסקים קטנים ובינוניים מגוון אפשרויות לקבלת הלוואות, בתנאים שונים וממקורות מגוונים.
בנקים הם גורם משמעותי במתן הלוואות לעסקים. בהרבה מן המקרים יש להציג בפני נציגי הבנק תוכנית עסקית מפורטת, המגדירה את ייעוד סכום ההלוואה. כמו כן, יידרש בעל העסק לפרט מהי התוכנית התזרימית, שתאפשר את החזרת ההלוואה. לרוב, ככל שבעל העסק נראה רציני ובעל עתיד מבטיח יותר בפני הבנק, כך גדל הסיכוי לקבלת ההלוואה. על כן, יש לבוא מוכנים עם כל החומר הנדרש. בנוסף, כדאי מאוד להשוות בין הבנקים השונים, ולזכור כי לבנקים יש אינטרס משלהם להלוות כסף ולגרוף אליהם את הריבית.

אפשרות נוספת לקבלת הלוואות, היא הלוואה מגופים חוץ-בנקאיים. לרוב קל יותר לקבל אישור להלוואה מגופים אלו, מבחינת כמות המסמכים, הבדיקות והאישורים שנדרש להציג להם. תנאי הריביות משתנים, וגם כאן כדאי להשוות את התנאים, גם מול הבנקים.
גם חברות האשראי וחברות הביטוח נותנות הלוואות לעסקים, אך הסכומים לרוב לא גדולים במיוחד. בישראל קיימות גם חברות פרטיות שקיבלו מבנק ישראל רישיון למתן הלוואות, המעניקות הלוואות בתנאים נוחים יחסית.
מקור נוסף להלוואות, יכול למצוא בעל עסק בקרנות פילנתרופיות שונות, המעניקות הלוואות למטרות שונות, סכומים משתנים ועל פי תנאים שונים. בין הקרנות העיקריות הפועלות בארץ ניתן למנות את קרן שמש לעידוד יזמים צעירים, קרן הסוכנות היהודית, האגודה להלוואות ללא ריבית וקרן קורת ישראל, הפועלת בשיתוף עם קיווה, קרן להשקעה פרטית באמצעות מיקרו-הלוואות, המתמקדת בישראל בעיקר ביזמות נשית.

קרנות ממשלתיות

הקרן לסיוע לעסקים קטנים בערבות המדינה החלה לפעול ב-2003. היא מאפשרת קבלה של הלוואות למטרת הון חוזר לעסקים קטנים בצמיחה, החווים קשיי תזרים והלוואות לסיוע בהקמת עסקים קטנים או הרחבתם. חברת תבור כלכלה ופיננסים משמשת כגוף המתאם של הקרן מטעם המדינה. לקרן מספר מסלולים, ביניהם המסלול המהיר להלוואה של עד 100,000 ₪, מסלול כללי להלוואה של עד 1.1 מיליון ₪, מסלול לעסק בהקמה ומסלולים נוספים. כאן ניתן לראות חוברת הדרכה לבקשת הלוואה.
בישראל קיימות גם קרנות ממשלתיות המסייעות באופן ספציפי לעסקים בעלי אופי טכנולוגי: תוכנית תנופה לדוגמא, הינה תוכנית שמטרתה קידום המיזם הטכנולוגי, לשלב בו הוא יכול לגייס הון פרטי להמשך פיתוח המוצר. המענק של התוכנית מנוצל לצרכי בניית אב-טיפוס, ביצוע סקר שוק והכנת תוכנית עסקית למיזם, והגשת הבקשה לפטנט ופיתוח עסקי ראשוני. טופס בקשה לסיוע ניתן לראות כאן. החממות הטכנולוגיות של משרד התמ"ת והמדען הראשי הן מסגרות המאפשרות פיתוח רעיון טכנולוגי של יזם מתחיל לידי מוצר מסחרי, בנוסף לסיוע בהקמת העסק החדש לצורך מסחורו. אחת המטרות המרכזיות של החממות היא הגדלת הייצוא ממדינת ישראל ולכן חלק מהתנאים לקבלת שירותי החממות הוא פוטנציאל ייצוא משמעותי. החממות מספקות ליזם את המקום, המשאבים הכספיים, הכלים, ההנחיה המקצועית והסיוע האדמניסטרטיבי. כל זאת על מנת להפוך במהלך התקופה בחממה רעיון מופשט למוצר ממשי הניתן לשיווק בעולם.

קרנות הון סיכון

קרן הון סיכון היא קרן השקעות פרטיות, המשקיעה כספים במיזמים בעלי סיכון גבוה (בעיקר חברות סטארט-אפ), מתוך ציפייה לתשואות גבוהות במקרה של הצלחת החברה. כספי הקרן מגויסים בבנקים, בשוק ההון, אצל משקיעים מוסדיים או פרטיים, והם מנוהלים על ידי נאמני הקרן או מועצת המנהלים שלה. קרנות הון סיכון נוהגות להשקיע רק בחברות העומדות בתנאים שהיא מכתיבה והן לוקחות אחוזים מהון המניות של בעלי החברה בתמורה לסיכון של ההשקעה. קרן הון סיכון לרוב מצפה לגריפת רווחים בטווח של כ-7 שנים.
מנהלי הקרן הם לרוב בעלי ניסיון טכנולוגי ועסקי והם תומכים בחברה לא רק מבחינה כספית אלא גם מבחינה ניהולית, אסטרטגית ושיווקית. בעלי החברות מחויבים לרוב לשתף אותם בהליך קבלת ההחלטות בחברה.