טיפים לגיוס והכשרת מנהלים

מאמר מערכת פורסם: 20.06.2011
טיפים לגיוס והכשרת מנהלים

גיוס מנהל הוא תהליך מורכב שכולל החלטות לא פשוטות, במיוחד עבור עסק קטן שמתרחב ומקים מחלקה חדשה, או תלוי במנהל המחלקה שלו במידה רבה יותר לעומת חברה גדולה עם מחלקות רבות. האפשרויות לגיוס מנהלים והכשרתם הן רבות, וחשוב מאוד להתייחס בכובד ראש ולקבל החלטה מושכלת לפני בחירת מנהל מחלקה שעשוי ללוות את העסק במשך שנים רבות.

ראיון אישי

ראיון אישי עם הבעלים הוא מרכיב חיוני והכרחי בבחירת מנהל, אך קיימות טענות רבות בתחום הגיוס, על כך שראיון אישי יחיד אינו מספיק. ההמלצה היא לערוך מספר ראיונות: עם הממונה המיועד, עם חברי הצוות, עם סמכות מקצועית רלוונטית בארגון ועם איש המקצוע של משאבי אנוש. לאחר קיום הראיונות מתקיים דיון משותף בו כל מראיין מביע את דעתו על המועמד לתפקיד הניהולי ועל יכולתו לתפקד כמנהל בחברה. באמצעות הליך של מספר ראיונות, העסק מרוויח מבחינת הבנת הידע, היכולות והשאיפות של המנהל ממספר נקודות מבט, בעוד שהמועמד עצמו זוכה להיפגש עם מרכיבים שונים בעסק ולהבין האם זה מקום העבודה המתאים לו.

בראיון של מועמד לתפקיד ניהולי, חשוב מאוד לבנות פרופיל מדויק ככל הניתן לתפקיד, על מנת לבחון בראיון את הפרמטרים החיוניים ביותר, ללא הטיות חברתיות, רגשיות או תרבותיות. פרופיל תפקיד מדויק, שנבנה בעזרת איש מקצוע, יהווה קו מנחה בסינון המועמדים וישמש עוגן במהלך הראיון. דגשים ומאפיינים רצויים במנהל

קיימות תיאוריות ואסכולות רבות להגדרת "מיהו מנהל טוב". בסופו של דבר, מנהל טוב הוא המנהל שנותן את התפוקה שמצפים ממנו, ומשפר את התפוקה העתידית של העסק. בכל עסק וארגון הציפיות מהמנהל הן שונות, כמו גם המטרות של הארגון עצמו.

  חלק מהמאפיינים להגדרת מנהל טוב הם:
 • מאציל סמכויות לעובדים וסומך עליהם.
 • מפקיד את האנשים הטובים ביותר על טיפול בהזדמנויות טובות ולאו דווקא בבעיות הגדולות.
 • יודע להתמודד עם מציאות עגומה.
 • יוצר סביבה של שקיפות ויושר.
 • מעודד הצפת "חדשות רעות" ותחקורן.
 • הארגון מתפקד גם בהיעדרו.
 • אינו משהה החלטת פיטורין .
 • מבין שבחירת עובדים היא העיקר.
 • בעל מודעות עצמית לחולשות ולעוצמות שלו.
 • אישיות גמישה שמשתנה בהתאם לאדם שמולו ובהתאם למצב.

על פי מחקרים שבדקו את הגדרת המנהל הטוב מבחינת העובדים עצמם, התגלה כי המאפיינים הרצויים אצל מנהל טוב הם לקיחת אחריות, פעולה מתמדת לפיתוח כישרונותיהם של העובדים, קבלת העובדים כפי שהם, מתן יחס אישי ומשתנה לכל עובד, יצירת סביבה חברית ללא פשרה על הכבוד מצד העובד.

מרכז הערכה

כדאי לשקול בכובד ראש גיוס מנהל מחלקה דרך מרכזי הערכה. כאשר מגייסים מנהלים, קחו בחשבון שמרכז הערכה כולל דינאמיקות קבוצתיות ומבחנים שונים, שעשויים שלא להתאים לבני 40-50. השמתם במרכז הערכה חיצוני עשוי להתפרש בעיניהם כהתייחסות לא מכובדת ליכולותיהם ולבדיקה מהימנה של הפוטנציאל שלהם בתור מנהלים. לכן, קיימות בשוק דרכים אחרות ומותאמות יותר לגיוס מנהלים, כמו "צייד ראשים" בתחום ההשמה, שתפקידו הוא איתור אקטיבי של מועמדים מתאימים לתפקיד מסוים. צייד הראשים מנצל את קשריו בעולם העסקים ומאתר עבור החברה מספר מועמדים מצומצם, לעתים תוך פנייה ישירה אל המועמדים הפוטנציאליים.

קורסים להכשרת מנהלים

במידה ותרצו לקדם עובד מתוך החברה לתפקיד של מנהל, קיימות אפשרויות רבות של הכשרת מנהלים. מוסדות השכלה רבים מציעים תוכניות בתחומי ניהול, מהאוניברסיטאות הגדולות, דרך המכללות ועד בתי ספר קטנים שמציעים קורסים ממוקדים וקצרים. בין הנושאים הנלמדים בקורסים השונים ניתן למצוא קורסים לניהול עסקי בכיר, ניהול משא ומתן, ניתוח דוחות כספיים, אנגלית עסקית, פיננסים וניהול חוזים והתקשרויות. ניתן למצוא בשוק מסלולים של תואר ראשון ושני, העורכים מספר שנים, ועד קורסים של חודשים או שבועות ספורים המיועדים להקנות כלים ספציפיים למנהל הפוטנציאלי או הנוכחי.


  מאמרים שיכולים לעניין אותכם: