פתרונות בית חכם בשירות העסק

מאמר מערכת פורסם: 08.12.2016
פתרונות בית חכם בשירות העסק

שולי מילשטיין

אם עד לפני כמה שנים הדבר הכי מתקדם ומרשים שהוצג בבתי מגורים היו תריסים חשמליים ומיקרו-משולב-עם-טוסטר, הרי שכיום אנחנו יכולים לדעת כמה אחוזי לחות יש בבית ולצפות מרחוק על ״מוקי״ או ״מיצי״ בזמן שהם ישנים כל היום על הספה.

מה הופך בית לחכם?
בית חכם לא חייב להיות בית, הוא יכול להיות גם משרד או בניין או כל מבנה בעל מערכת שליטה ממוחשבת, בעלת דרגות אוטונומיה שונות – החל מפעולות המתרחשות בתנאים מסוימים ועד לשליטה ישירה של המפעילים בפונקציות השונות. השימושים המקובלים לחיבור החכם כוללים דלתות ושערים, מערכות חימום מים ומיזוג אוויר, מערכת תאורה, תקשורת ובידור, השקיה ומכשירי מטבח.

פיתוח בתים חכמים מעסיק את מיטב המוחות הטכנולוגיים בחברות ברחבי העולם. כך למשל בתערוכת האלקטרוניקה IFA האחרונה שהתקיימה בספטמבר בברלין, השיקה חברת סימנס קו מוצרים שכולו חכם וכלל מכונת כביסה, מכונת קפה ועוד. כמה חודשים קודם לכן עדכנה גוגל על התקדמות בפיתוח ה-Google Home – שרת, סייען ומרכז פיקוד ושליטה ביתיים. קשה לקבוע מתי יהפכו כל הבתים לחכמים, אבל אין ספק שריבוי השחקנים בשוק עובד לטובתנו ונדמה שבקרוב כל מה שהעלינו ולא העלינו על דעתנו יוכל להתחבר בזכות התחרות העזה.

 

איך בית חכם הופך עסק לחכם?

אם אתם מחפשים אחר דרכים לייעל את העסק שלכם, להפוך את החיים שלכם לנוחים יותר וגם להפחית בהוצאות – הבית החכם יסייע במימוש שלושת הפרמטרים הללו. זה נכון שבעבר הלא רחוק היה מדובר בעסק יקר ששמור למי שידו משגת מותרות, אך בשנים האחרונות יש מגוון מערכות איכותיות ואמינות בשוק במחירים משתלמים, כנראה בשל התחרות בין היצרניות הרבות על לב הצרכנים.

בנוסף, בבית חכם גם ניהול המשאבים הינו מבוקר, לכן הוא מסייע לצמצם את צריכת האנרגיה ואת גודלו של חשבון החשמל. הוסיפו לכך את העובדה שבשנים האחרונות ניתן לחבר יותר ויותר מכשירים לרשת, ותקבלו בית, או משרד, המאפשר שליטה גדולה בהרבה, מקרוב ומרחוק, במחיר שיכסה את עצמו תוך כמה סבבי חשבונות רזים יותר.

בית חכם מהווה את אחד התהליכים המתקדמים ביותר בתחום הבנייה הירוקה בעצם היכולת שלו לנהל באופן חכם ויעיל את התפעול והתחזוקה של המבנה, מה המוביל לחסכון משמעותי. הבנייה הירוקה כתפיסה הוליסטית של המבנה כוללת בתוכה שלושה מרכיבים 'חכמים' – תכנון נכון וחכם של המבנה, שימוש במערכות חכמות וחוסכות דוגמת מערכות אקלים ותאורה, והטמעה של מערכות בקרה ושליטה: "שימוש נכון בכל המרכיבים הללו יבטיח בית ירוק אמיתי וחסכוני", אמרה הילה ביניש, מנכ"לית המועצה הישראלית לבנייה ירוקה בראיון לגלובס.

 

תפריט חכם – וגמיש
בסופו של דבר אתם קובעים עד כמה חכם יהיה הבית שלכם. בכפוף לתקציב שאתם מוכנים להקדיש לנושא, תוכלו לחבר או להתקין מכשירים רלוונטיים. בכל הנוגע לתאורה, למשל, תוכלו לבחון שימוש בווילון חשמלי המאפשר הצללה, או בכיוון התאורה החשמלית לפי שעות היום וביחס לעבודתכם מול המחשב.

אבטחה חשובה לכם? בתחום המיגון תמצאו שלל רב, החל מאזעקה שנדלקת אוטומטית כשיוצאים מן הבית, דרך מצלמות רשת שמשדרות לסמארטפון ועד חיישנים שמתריעים מפני דליפת גז או הצפה.

שונאים לנקות אבל את הלכלוך אתם שונאים יותר? תוכלו לבחור בשואב מרכזי הכולל צינורות שאיבה ברחבי הבית האוספים בשאגה את הלכלוך למיכל ייעודי, ולאחר מכן לשטוף את הרצפה במכונת שטיפה בלחץ שתעשה את רוב העבודה עבורכם. ישנם גם פתרונות פחות מסיביים בנמצא, כמו כדור ניקיון, העובד בצורה דומה לשואב הרובוטי אך בניגוד אליו מגיע גם לפינות.

המערכות הקיימות בשוק כוללות גם חימום תת רצפתי, מוצרי חשמל ייעודיים, מנעולים חכמים, מזגנים, אינטרקום ומדי שנה מתווספות קטגוריות חכמות נוספות.

 

עם העיניים קדימה

 

בשנים האחרונות השמשת מבנים חכמים הפכה ריאלית יותר ויותר עבור בעלי בתים ועסקים קטנים. בתוך כמה שנים צפויה חדירה משמעותית לשוק. אם עד לפני שלושים שנה היו לנו עשורים שלמים להפנים מהפכות טכנולוגיות – היום קצב הפיתוח הטכנולוגי הוא מסחרר והפתרונות, החידושים וההמצאות צפויים להשתלב בקלות יתרה בחיינו, בדרך זו או אחרת.
בחירה בחידושים שמציעה מערכת הבית החכם יכולה להקנות לנו שקט נפשי (שכחתי את התנור דולק? לא שכחתי את התנור דולק?), לחסוך בהוצאות החשמל, להפוך את היום יום שלנו למאורגן ומבוקר ולהקנות לנו ביטחון שהנכס שלנו על כל תכולתו מוגן, גם כשאנחנו יוצאים לפגישה בקפה מול הבית או מעבר לים.