עובדים מהבית? כך תפרידו בין החיים הפרטים לעסק הביתי

מאמר מערכת פורסם: 21.02.2018
עובדים מהבית? כך תפרידו בין החיים הפרטים לעסק הביתי

שולי מילשטיין

היציאה לעצמאות והעבודה מהבית הופכות לדרך חיים עבור בעלי מקצועות רבים ושונים בימינו. יש דרכים רבות לעשות את המעבר לעצמאות הזו ודברים רבים שנדרש לקחת בחשבון בדרך. לנושאים רבים שיצופו בדרך תמצאו תשובות בחיפוש פשוט בגוגל, עניינים אחרים ידרשו מכם ללמוד לנהל את עצמכם. שאלות כגון איזה תיק לפתוח וכמה מסים אתם צפויים לשלם תלויות בסוג העסק שלכם וברמת ההכנסה השנתית. ובד מבדיקות והתעסקויות בירוקרטיות, ישנן סוגיות כמו חלל העבודה, ניהול הזמן והפרדת החיים הפרטיים מהעסק, בסוגיות אלו אין להקל ראש ויש להקדיש להן תשומת לב ומחשבה.

מרחב מוגדר

יש די הרבה עסקים שלא דורשים הרבה שטח לניהולם, אני למשל מסתפקת בטאבלט שמאפשר לי לעבוד מהספה ומשולחן העבודה, אבל כשאני רוצה להתרכז במשהו אני הולכת לפינת העבודה. כמובן שאין גבול לאפשרויות ארגון ועיצוב של האזור בו עובדים, והדגש צריך להיות על פונקציונליות ולאחר מכן על אסתטיקה. על שולחן העבודה שלי נמצאת עמדת טעינה לכל המכשירים הניידים, הטלפון הקווי, כוס קטנה עם עטים ומעט אטבים, מעטפות לסידור ההוצאות, קקטוס אחד וחלון צפוני ששומר את החלל מואר, אך לא מסנוור. מה הם תנאי העבודה האידאלים, זאת יכול לקבוע כל אדם לעצמו, אתם יכולים לבדוק כמה ואריאציות עד שתגיעו לזו שהכי מתאימה עבורכם.

קווים נפרדים

כחלק מההפרדה העקרונית בין החיים הפרטיים לעסק, אני מחזיקה קו טלפון נייח בבית ואת מרבית העבודות שלי אני מקבלת ומבצעת באמצעות חשבון דוא״ל שנושא את שם העסק שלי, מקצועיות. בנוסף, את מספר הטלפון האישי שלי אני לא מעבירה ללקוחות, אלא את זה של המשרד, רובם מקבלים את העניין בהבנה. במידה ונדרשת פגישה פנים מול פנים, היא תתקיים מחוץ לבית, בבית קפה או במשרד של הלקוח.

סדר יום

בתור עצמאים יש תקופות של עומס ואחרות של יובש יחסי. לכן כדי לא להשתגע בתקופות העמוסות ולא להשתעמם באלו הרגועות יותר, נסו ליצור לעצמכם סדר יום או לו״ז שבועי קבועים. לא יקרה שום דבר אם תחליטו להישאר לפעמים עוד שעה במיטה, אבל כל עוד תקפידו למלא את היעדים שהצבתם לעצמכם, תוכלו לא פעם גם לחטוף תנומה בצהריים.

העובדה שהמטבח נמצא כפסע מכם הוא יתרון אדיר, בין אם לטובת כוס קפה ובין אם לארוחה מזינה. אני תמיד מחזיקה בבית ״מצרכים לכריך״ ופירות טריים, ומשתדלת להכין מראש אוכל מבושל ליומיים שלושה. הקרבה לשירותים שכל כולם שלי מעודדת אותי לשתות בכל יום 2-4 ליטרים של מים ובכלל אני יכולה לומר שהעבודה מהבית הפכה את אורח חיי לבריאים יותר. אם אתם וורקוהוליקים ופוחדים שלא תזוזו מהכיסא מבוקר עד ערב, אמצו לעצמכם כלב שיכריח אתכם לצאת מהבית לפחות שלוש פעמים ביום, ומעבר לכך – חיית מחמד נותנת לכם המון אהבה ושמחה, וידועה כתורמת להפחתת לחצים.

ניהול זמן

עבודה מהבית מאפשרת לנו לעסוק בדברים אחרים בו זמנית, ואין לנו בעיה לנהל שיחות מסויימות תוך כדי מילוי מטלות במשק הבית או טיפול בעניינים אחרים. ניהול הזמן כהלכה יאפשר לכם לעשות הרבה יותר מבלי להימצא בתחושת עומס, זו מיומנות שאפשר לשכלל אותה, הכל תלוי בכם. אם אתם לא בטוחים שיש לכם את הכלים, חפשו אחר סדנת ניהול זמן, אולי אפילו מקוונת, יש לפחות אחת שיודעת לעשות זאת היטב. 

לבושים להצלחה

בכל הנוגע למה אתם לובשים כשאתם עובדים מהבית, לגמרי מדובר בתחושה אישית. יש הרבה שטוענים שעצם ההתארגנות ובחירת לבוש כאילו אתם יוצאים ליום עבודה במשרד מסייעת לריכוז, למוטיבציה ולתפוקה האישית. מניסיוני אין לכך כל חשיבות כשאתם לבדכם, עם זאת, לכבוד פגישות או שיחות מקוונות שכוללות וידאו, אני בהחלט נוהגת באופן הזה.  ביתר הזמן אין לכך כל חשיבות בעיני ואף להיפך – אני מעדיפה להעביר את יום העבודה שלי במכנסי טרנינג וחולצה דהויה שמשמשת גם כפיג׳מה, כתוצאה מכך אני ׳זקוקה׳ להרבה פחות בגדים ואביזרים נלווים וההוצאה השנתית שלי על ביגוד ירדה מהותית.

ברור לי שלא כל מה שעובד לי מתאים לכל אחד, אבל אני בטוחה שגם עצמאים אחרים שתחומי עיסוקם ואורח חייהם רחוקים משלי, יוכלו לקחת איתם משהו מבסיס הדברים. אם אתם רק בתחילת הדרך, קחו לכם את השנה הראשונה כדי להבין מה עובד עבורכם, ואם הגעתם לנקודה שאתם מרגישים שאתם צריכים שינוי, אולי אחת העצות תעזור לכם למצוא את הכיוון.

 


    מאמרים שיכולים לעניין אותכם: