עסק קטן? כל מה שצריך לדעת על ליסינג תפעולי

מאמר מערכת פורסם: 15.12.2016
עסק קטן? כל מה שצריך לדעת על ליסינג תפעולי

תמיד ידעתם שמה שטוב לציי רכב גדולים זה ליסינג תפעולי, אבל מה לגבי עסקים קטנים ועצמאיים? האם זה גם אז זה משתלם? ובאילו תנאים?

רותי זילברברג

העולם שבו אנחנו חיים הוא עולם שהולך לכיוון של התמקצעות – במקום שיפוצניק אחד שעושה את כל התיקונים בבית, יש צבעי ורצף, חשמלאי ואינסטלטור. בעולמות ההיי-טק כבר לא מחפשים סתם מתכנת אלא מתכנת עם ניסיון מאד ספציפי ומרבית המוסכים הולכים ומתמקצעים ברכבים מסוגים מסוימים. 

גם ניהול רכבי החברה הוא תחום שהפך למקצוע, כזה שדורש הכרות קרובה עם חברות הביטוח והפוליסות השונות, מעקב אחר רכבים שנכנסו לטיפול במוסך, פיתוח קשרים עם יבואני רכב לקבלת תנאי רכישה נוחים או היכרות עם תהליכי רישוי ובירוקרטיה. 

עצמאיים ובעלי עסקים קטנים רגילים לעשות דברים בעצמם, ללא התערבות של מקצוענים, לפעמים מתוך בחירה מודעת ולעתים בלית ברירה ומחוסר היכרות עם האלטרנטיבות. הדבר נכון בנושאים שונים – החל משיווק העסק וכלה בניהול תנאי העבודה. אז מהן האופציות בכל הנוגע לרכב חברה?

רכב פרטי – מה המשמעויות?

עסקים קטנים רבים עושים שימוש עסקי ברכב – להיפגש עם לקוחות, להגיע לבתים בהם מתבצעת עבודה, לנסוע לקנות חומרי גלם וכדומה. בעסקים כאלה, רכב הוא כלי עבודה לכל דבר ועניין.

כאשר בעל עסק קטן רוכש באופן פרטי רכב, עליו לקחת בחשבון את ההוצאה הראשונית הגבוהה לצורך רכישת הרכב; הפגיעה באשראי העסק לצורך לקיחת הלוואה לרכישה; ההוצאות השוטפות הכוללות דלק, טיפולים תקופתיים, שטיפה, חניה, פחת, ביטוח והוצאת רישיון רכב; ההוצאות הלא מתוכננות עבור תיקונים וקנסות לדוגמה; את בזבוז משאבי כוח האדם והזמן לטובת ביצוע סקר שוק וניהול משא ומתן מול יבואני הרכב, חברות הביטוח, המוסכים, העברת טסט, מכירת הרכב והכנסת הרכב למוסך; וההכרה החלקית בהוצאות הרכב לצרכי מס.

ליסינג פרטי

על מנת לפתור חלק מהסוגיות הללו, נוצר הליסינג. בגדול, ישנם שלושה סוגי ליסינג מקובלים: ליסינג פרטי (ליסינג מימוני), ליסינג תפעולי מלא וליסינג תפעולי חלקי. 

על ליסינג פרטי ניתן להסתכל משתי נקודות מבט שונות: כעסקת רכישה או כעסקת השכרה. מנקודת מבט של עסקת רכישה, למעשה מדובר בעסקת רכישת רכב פרטי עם אפשרויות מימון נוחות. בעסקה כזו אין צורך לשלם את מלוא מחירו של הרכב בקנייה אלא ניתן לשלם מקדמה פלוס תשלום קבוע למשך תקופה ארוכה של שלוש ומעלה שנים. בסוף התקופה תסתיים תקופת ההתקשרות עם חברת הליסינג, והרכב נרכש במחיר נמוך במיוחד שכבר לוקח בחשבון את התשלומים ששולמו עבורו. למעשה מדובר בהלוואה חוץ בנקאית שאינה מכבידה על אשראי העסק ואינה דורשת הוצאה חד פעמית גדולה במיוחד לצורך רכישת הרכב. 

מצד שני, אפשר לראות את הליסינג הפרטי כעסקת השכרה מורכבת שאמנם דורשת השקעה ראשונית מסוימת אולם לאחר מכן מדובר בהוצאה שוטפת כאשר בסיום התקופה נכנסים לעסקת השכרה חדשה עם רכב חדש.

בליסינג פרטי כל ההוצאות על תחזוקת הרכב הן על בעל העסק, בנוסף על התשלום לחברת הליסינג. ייתכנו הוצאות בלתי צפויות (תיקון גיר, לדוגמה). נוסף על ההוצאה מדובר בזמן של עובדים שהולך על העברת טסט, הכנסה לטיפולים במוסך, תהליך רכישת הביטוח וכדומה.

ליסינג תפעולי מלא או חלקי

ליסינג תפעולי מציע פתרון כולל שבו לא רק רכישת הרכב נעשית על ידי חברת הליסינג אלא גם הטיפול השוטף ברכב נעשה על ידה ובאחריותה. גם במסגרת פתרון זה נעשה תשלום מקדמה ראשונית בעת חתימת חוזה ולאחריו מתבצעים תשלומים חודשיים. בעסקת ליסינג תפעולי,  גם רכישת פוליסות הביטוח (חובה, מקיף וצד ג') נעשות ומתוחזקות על ידי חברת הליסינג כמו גם שירותים נוספים: טיפולי רכב, תיקונים במוסכים, העברת טסט ותשלום אגרת רישוי וכדומה. חברות שונות מציעות תנאים שונים, מפנקים יותר או פחות. חלקן מציעות שירותי מפתח תמורת מפתח – שירותי רכב חליפיים כאשר הרכב נכנס למוסך לדוגמה, שירותי דרך מתקדמים, ובחלקן גם כיסוי על הדלק. התשלום על השירותים הללו מגולם במסגרת התשלום החודשי.

ההבדל בין ליסינג תפעולי מלא וחלקי הוא כמות השירותים הנוספים הניתנים. בליסינג חלקי מכוסים בדרך כלל נושאים כספיים בלבד, כלומר, ביטוח ואגרת הרישוי, כאשר ההתעסקות מול המוסכים, טיפולי הרכב, העברת טסט כמו גם שירותים נלווים כשירותי גרירה וחילוץ וכדומה הם באחריות העסק או העצמאי. בליסינג תפעולי מלא גם נושאים אלו מכוסים על ידי חברת הליסינג.

יתרונות וחסרונות של עסקאות ליסינג תפעולי לעסקים קטנים

רכב הוא כלי עבודה יקר לרכישה, כזה הגוזל זמן ומשאבי כוח אדם, שדורש היכרות עם תחום הרכב ושעלול ליצור סביבה פיננסית לא יציבה עקב תשלומים בלתי צפויים מראש שעלולים להיות גבוהים. 

ליסינג תפעולי נותן מענה על בעיות אלו ומאפשר לעסקים קטנים להשתמש ברכבים חדשים, בטיחותיים וחסכוניים בהוצאה קבועה וידועה מראש תוך שחרור מהצורך בהקצאת זמן, כוח אדם וכאבי ראש לטיפול ברכב. כמו כל פתרון שמקל על החיים, המשמעות היא בסופו של דבר כספית – על הנוחות והיציבות הזו משלמים. הבשורה המשמחת היא שגם זוכים להקלות מס כיוון שניתן לזכות בפחת מואץ ולהכיר בכל ההוצאה של התשלום השוטף לחברת הליסינג, בניגוד להכרה ב-45% מהוצאות הרכב בלבד.

השאלה האם הטיפול ברכב החברה מצדיק רכישת שירותי ליסינג תפעולי היא שאלה שכל עסק יכול לתת לה מענה שונה, בהתאם לצרכיו. כדי להחליט מה כדאי עבור העסק הקטן או העצמאי חשוב לענות על השאלות הבאות:

מה הקילומטראז' הצפוי בשימוש ברכב? חוזי ליסינג רבים כוללים מגבלת קילומטראז' הגוררת תשלום נוסף במידה והייתה חריגה מהמגבלה המצוינת.

האם ישנם עובדים בעסק להם ניתן להצמיד את הרכב כחלק מתנאי השכר? הצמדת הרכב לעובד מאפשרת לעסק לנצל הטבות מס באחוזים גבוהים יותר.

אילו סוגי רכב נדרשים עבור העסק? קיים הבדל מיסוי בין רכבים פרטיים עד 3.5 טון ורכבים מסחריים כאשר ההכרה בפחת ובהוצאות גבוהה יותר עבור רכבים מסחריים. חברות ליסינג רבות מאפשרות חכירת רכבים מסחריים ולא רק רכבים פרטיים.

מה חשוב יותר לבעל העסק: הקטנת ההוצאות או יכולת תכנון ההוצאות? ליסינג תפעולי יקר יותר אבל מאפשר יכולת תכנון טובה יותר של הוצאות העסק והימנעות מהוצאות גבוהות בלתי צפויות.

•עד כמה קיים בעסק כוח אדם זמין לטיפול ברכב? בעלות על רכב משמעותה לא רק הוצאה כספית אלא גם השקעת זמן – זמן המוקדש להכנסת הרכב למוסך והעברות טסטים, ניהול מעקב ומשא ומתן מול יבואנים, חברות ביטוח, מוסכים וזמן הנדרש עבור בחינת אפשרויות רכישת רכבים חדשים ומכירת רכבים ישנים. כאשר דרישות העסק הקטן אינן מאפשרות השקעת זמן זה ללא איבוד משמעותי של הכנסות, ליסינג תפעולי יכול להוות פתרון.

חדש או יד שנייה? ליסינג תפעולי מאפשר הצטיידות ברכבים חדשים, בטיחותיים וחסכוניים, אחת למספר שנים אך ייתכן וניתן להסתפק ברכב יד שנייה. ישנן חברות ליסינג המאפשרות עסקאות ליסינג תפעולי של רכבי יד שנייה כך שניתן לבחון גם אפשרות כזו.

הון פנוי או אשראי חוץ בנקאי? רכישת רכב פרטית דורשת השקעת הון עצמי ולקיחת הלוואות הבאות על חשבון האשראי של העסק. ליסינג לעסקים מאפשר את הרכישה תוך שימוש באשראי חוץ בנקאי שיכול להקל על העסק. בעסקים בהם קיים הון פנוי רכישת רכב חדש תקטין את ההוצאות, כאשר כמות ההון הפנוי מצומצם, ליסינג יאפשר רכישת רכבים ללא הכבדה על אשראי העסק.