כיצד לבחור רואה חשבון לעסק?

מאמר מערכת פורסם: 05.02.2015
כיצד לבחור רואה חשבון לעסק?

ניהול עסק אינו דבר פשוט כלל וכלל. מעבר לצורך לעמוד בסטנדרטים גבוהים בכל רגע נתון, להגדיל את מאגר הלקוחות ולגרוף רווחים נאים ככל האפשר, במינימום הוצאות, נדרש להתנהל בצורה ראויה מבחינה כלכלית, כמו גם אל מול הרשויות הרלוונטיות. המשמעות הישירה של כך היא אחת: בלא מעט מקרים, אנשים המתחילים בהליך הקמת עסק חדש מחפשים כבר בשלב ראשוני רואה חשבון לעסק. המאמר הבא יעניק לכם דגשים מהותיים בבחירת רואה החשבון המתאים ביותר לעסק שלכם.

ראשית: מדוע צריך רואה חשבון?

כצעד ראשון, יש להבין מדוע רצוי בכלל לשקול בחיוב שימוש בשירותיו של רואה חשבון. התשובה הפשוטה היא שעקב לא מעט סיבות, בראשן הידע המקצועי שנדרש לצורך התנהלות פיננסית ראויה. רואה חשבון עשוי, פשוטו כמשמעו, לשפר את המאזן הכלכלי של העסק, מה שעשוי להצעיד אותו קדימה ביותר ממובן אחד.
רואה חשבון, בהמשך לכך, חוסך לא מעט מאמצים עבור בעלי העסק עצמו, מה שמאפשר להם להתעסק בתחום ההתמחות העיקרי שלהם. רואה החשבון פועל אל מול הגורמים הרלוונטיים, דוגמת רשויות המס, מה שמסייע במידה ניכרת לבעלי העסק.

בחינת הכשרת רואה החשבון

בנקודה הזו, נדרש להיכנס לעובי הקורה ולבחון את המשתנים המרכזיים שצריכים להיכנס למשוואת בחירת רואה החשבון בתהליך הקמת עסק. כמו בעלי מקצוע אחרים, ברור שלא ניתן לוותר על סקירת ההכשרה המקצועית והניסיון של אותו רואה חשבון. חשוב לוודא שהוא מחזיק ברישיון רואה חשבון, הניתן ממשרד המשפטים בכפוף ללימודים ולמעבר מבחן מקיף בתחום. דגש חשוב אחר צריך להיות בחינה של חברי לשכת רואי החשבון בישראל, במטרה לוודא שהוא אכן משתייך אליה. בדיקה שכזו אפשרית גם באמצעות אתר האינטרנט של הלשכה.

סוגיית ההתאמה

תחום ראיית החשבון הוא רחב במיוחד, וכך גם מאפייני העסקים אשר זקוקים לשירותים של רואי החשבון. ההתאמה בין אלה צריכה להיות מלאה ככל האפשר. חשוב לבחון את קהל הלקוחות של רואה החשבון או משרד רואי החשבון הרלוונטיים, ולבחון כי אכן אלה מעניקים את שירותיהם גם לעסקים בהיקף דומה, או אפילו באותו תחום פעילות.
ברור שככל שרואה החשבון מנוסה יותר, או לחילופין ככל שמדובר במשרד גדול יותר, כך גדלים הסיכויים לאותה התאמה. ניסיון, בתחום זה, הוא מצרך חשוב במיוחד.

זמינות, יחס אישי ומה שביניהם

ניתן להתייחס כיום לרואי חשבון כשותפים עסקיים לכל עניין, המלווים את העסק תקופה ארוכה וצריכים להכיר אותו במידה המספקת. על כן, גם התכונות האישיות של רואה החשבון צריכות להיכנס לתוך התמונה, כאשר בין השאר מדובר כאן על האמינות שהוא משדר, או אפילו יחסי האנוש. יש לבדוק כיצד בדיוק תתבצע ההתנהלות מול רואה החשבון וכן לברר את הזמינות שלו לעמוד עבור לקוחותיו: לא פעם, מדובר בליווי כמעט צמוד.
עקב כל אלה, חשוב לבחור רואה חשבון רק לאחר שנפגשים איתו הלכה למעשה, כאשר מומלץ להיפגש עם מספר אנשי מקצוע לשם השוואה. בפגישות אלה, רצוי לשאול שאלות שיאפשרו להתרשם מהרמה המקצועית של רואה החשבון, או אפילו לתת את הדעת על הסדר והארגון שמשדר המשרד שלו, שעשויים להשפיע גם על טיב העבודה עצמה.


    מאמרים שיכולים לעניין אותכם: