כל מה שצריך לדעת על ייעוץ כלכלי לעסקים

מאמר מערכת פורסם: 03.11.2014
כל מה שצריך לדעת על ייעוץ כלכלי לעסקים

ייעוץ כלכלי לעסקים, המכונה גם ייעוץ פיננסי, מספק לעסקים ליווי וסיוע מקצועי חיצוני בתחומים הקשורים לפיננסים וכלכלה. מדובר בסיוע משמעותי ביותר לעסק, עוד משלבי הקמתו, המונע ביצוע טעויות קריטיות שעלולות להזיק לעסק ואף להוביל לקריסתו. דוגמאות נפוצות לטעויות מעין אלו הן ניהול לא נכון של תזרים מזומנים, ניצול חלקי של האשראי בבנק, או קבלת הלוואות בתנאים גרועים. כאמור, הדרך הטובה והיעילה ביותר להימנע מטעויות היא להיעזר בבעלי ידע וניסיון, או במילים אחרות לפנות לקבלת ייעוץ כלכלי.

מה כולל ייעוץ כלכלי לעסקים

ייעוץ כלכלי לעסקים מסופק בהיקפים שונים, החל במספר שעות חודשיות ועד לסיוע יומיומי, וזאת בהתאם לגודל העסק וצרכיו. בתוך כך, תפקידו של יועץ כלכלי או יועץ פיננסי הינו לספק מענה מקצועי ומדויק לבעלי העסק מבחינת ניהול צרכיו הכלכליים והפיננסיים השונים. הסיוע כולל בין היתר: • תכנון עסקי - מבוסס על תוכנית עסקית פיננסית, בדיקת כדאיות עסקית והערכת שווי חברות. התכנון מאפשר קביעת מטרות ויעדים עסקיים ריאליים לטווח הקצר והארוך, שמתבססים בעיקר על יעדים פיננסיים ושיווקיים. יעדים אלו יישענו על תוכנית עבודה מקיפה עבור העסק, שתאפשר לו להתנהל ולהתפתח באופן נכון, מאוזן ובריא. • ניהול פיננסי של העסק - נגזר מתכנון עסקי ומקיף את כל צרכיו הכלכליים של העסק. מדובר בין היתר בניהול סיכונים, צמצום הוצאות והפסדים, קבלת החלטות, ניהול תמחיר ושיפור רווחי העסק. • ניהול נכון של תזרים מזומנים - מונע מצוקה והיעדר תזרים מזומנים של העסק. יועץ כלכלי מתכנן, מנהל ועוקב אחר תזרים המזומנים הנוכחי והעתידי, ושומר על עתודותיו הפיננסיות של העסק המאפשרות לו להתמודד עם משברים, לגדול ולצמוח. • גיוס הון עבור עסקים - ייעוץ כלכלי מסייע לעסקים בהערכת סכום ההלוואות הנחוץ והאפשרי עבורם, בהתאם למצבם ויעדיהם. כמו כן, היועץ יפרוס בפני בעל העסק את אפשרויות המימון הרלוונטיות שעומדות בפניו, בין אם הלוואות ממערכת בנקאית, קרנות סיוע או משקיעים. כמו כן, איש המקצוע יפעל לקבל הלוואות בתנאים הטובים והמתאימים ביותר לבית העסק.

הליך ייעוץ כלכלי מקיף ומקצועי

ייעוץ פיננסי אמנם עשוי להיות נקודתי עבור בעיות ספציפיות, אך לעיתים קרובות על מנת לקבל את התוצאות הטובות ביותר, ולא רק לכבות שריפות, יש צורך לקיים הליך ייעוץ כלכלי מקיף. ההליך מתחיל באפיון ואבחון העסק, תוך זיהוי נקודות החוזק והתורפה הפיננסיות והעסקיות שלו. בבדיקות אלו ייבחנו בין היתר מצבו וההתנהלות הפיננסית של העסק כיום ובעבר, ייערכו תחזיות עתידיות עבורו, ייבדקו מידת היעילות הארגונית וניהול העסק, וכן רמות הסיכונים הקיימות בו. על סמך המידע שמתקבל תיבנה תוכנית עבודה יעילה, מעשית וממוקדת. התוכנית תטפל בכל הליקויים שנמצאו בעסק, וכמו כן תגדיר ותיישם דרכי פעולה כיום ולעתיד על סמך נתוני העסק ויעדיו. היועץ הכלכלי ילווה ויתמוך בתוכנית על כל שלביה ולכל אורכה.


    מאמרים שיכולים לעניין אותכם: