קופת גמל להשקעה: למי זה מתאים?

מאמר מערכת פורסם: 16.03.2017
קופת גמל להשקעה: למי זה מתאים?

עופר מ. כהן

חיסכון הוא עניין רציני עבור אנשים רציניים, ועניין קריטי עבור בעלי עסקים עצמאיים, שאחראים על התנהלותם הפיננסית באופן עצמאי ואישי. פעולת החיסכון דורשת מאיתנו לוותר למעשה על משאבים העומדים לרשותנו כיום, על מנת לקדם ביטחון ורווחה כלכלית בעתיד. לצד תכנית החיסכון הבנקאית המסורתית, התפתחו בשנים האחרונות שורה של ערוצי חיסכון חכמים ומתגמלים, שלוקחים את השאיפה לרווחה כלכלית צעד אחד קדימה.

ערוצים אלה, הכוללים מרכיב של השקעה, מציגים רמות שונות של גמישות וסיכון, ומוצעים בתנאים שונים ומגוונים במטרה לאפשר לחוסך להפיק את המקסימום מכספו. אחד הערוצים החדשים, שגם נחשב לאחד האטרקטיביים שבהם הוא קופת גמל להשקעה, אשר כוללת בתוכה מאפיינים אטרקטיביים עבור בעלי עסקים עצמאיים שמחפשים פתרון אפקטיבי לתקופה שבין השנים הקרובות ועד הפנסיה.

קופת גמל להשקעה – מה היא מציעה?

קופת גמל להשקעה היא מכשיר חיסכון לטווח קצר, בינוני וארוך שכולל מרכיב משמעותי של השקעה בניירות ערך ברמות סיכון משתנות. קופת הגמל להשקעה אושרה על ידי משרד האוצר בנובמבר 2016, כמכשיר חיסכון בעל המאפיינים המרכזיים הבאים:

·         קופת גמל להשקעה מנוהלת בבתי השקעות מורשים בישראל

·         תקרת ההפקדה עומדת על 70,000 ₪ לשנה לאדם, ללא מינימום הפקדה

·         במסגרת הקופה ניתן לבחור מסלולים סולידיים, מנייתיים, אקטיביים או פאסיביים, הנבדלים זה מזה ברמת הסיכון

·         ניתן לעבור ממסלול למסלול באופן חופשי, ללא אירועי מס, תוך  4 ימי עסקים בלבד

·         במשיכת כספי החיסכון מקופת גמל להשקעה, חל מס רווחי הון על הרווח הריאלי בלבד בגובה 25%

·         במשיכת כספי החיסכון כקצבה חודשית מגיל 60 ומעלה, מקבל החוסך פטור מלא ממס

·         דמי הניהול בקופת גמל להשקעה מוגבלים על פי חוק, ובפועל עומדים על 0.7% בממוצע, לעומת 1% ויותר, בערוצי חיסכון דומים

אחרי שפירטנו את המאפיינים של קופת גמל להשקעה, חשוב להציג גם את שני מאפייני היסוד שהופכים את מכשיר החיסכון הזה לכל כך אטרקטיבי:

·         פוטנציאל רווח גבוה ביחס לערוצי חיסכון מסורתיים

·         נזילות גבוהה עם אפשרות למשיכת כספי החיסכון בכל עת

אז למי מתאימה קופת גמל להשקעה?

ככלל, קופת גמל להשקעה היא מכשיר חיסכון המתאים לכל אדם המעוניין לחסוך את כספו, ולהעניק לעצמו את הסיכוי לייצר רווח עודף בתום תקופת החיסכון. בשורות הבאות נפרט את הרציונל לבחירה בערוץ חיסכון זה עבור קבוצות נבחרות באוכלוסייה, ובהתאמה למטרות החיסכון.

בעלי עסקים קטנים

בהיבט של התנהלות פיננסית אישית, אחד מהנושאים המרכזיים בהם צריכים לטפל בעלי עסקים קטנים הוא נושא הפנסיה. בהיעדר מעסיק שדואג לפתיחת החיסכון בצורה מובנה ומסודרת, על בעל העסק לעשות זאת בעצמו. על אף שכיום חייב כל עצמאי להפריש לפנסיה, מדובר בשיעורי הפרשה נמוכים יחסית, וככל הנראה לא יספיקו למחיה לאחר פרישה לגמלאות. קופת גמל להשקעה מציעה לבעלי עסקים קטנים אלטרנטיבה נוספת לחיסכון ארוך טווח עם הטבות מס מלאות במימוש לצרכי פנסיה, ועם הגמישות הנובעת מהנזילות הגבוהה של כספי החיסכון.

קופת גמל להשקעה היא מכשיר המשלב בתוכו מרכיב של חיסכון לטווח קצר ובינוני, מרכיב פנסיוני לטווח הארוך ומרכיב השקעה. עבור בעלי עסקים קטנים, שדואגים לפנסיה שלהם, אך גם לביטחון הכלכלי בטווח הקצר והבינוני, מדובר באחד ממכשירי החיסכון המתאימים והטובים ביותר, שמציעים גם פוטנציאל תשואה אטרקטיבי.

זוגות צעירים, סבים וסבתות

תכנית חיסכון לכל ילד, שהושקה על ידי משרד האוצר בינואר 2017, עושה שימוש נרחב קופת גמל להשקעה לפתיחת חסכונות לילדים המשתתפים בתכנית, ולא בכדי. ערוץ זה מציע איזון מיטבי בין ההשקעה בעתיד הילד ברמת סיכון מאוזנת ומחושבת, ובין השאיפה למקסם את פירות ההשקעה בתום תקופת החיסכון. בהשוואה לתכניות חיסכון בנקאיות, זוגות צעירים שרוצים לחסוך לילדיהם וסבים וסבתות שרוצים לחסוך לנכדיהם, ימצאו שורה של יתרונות כלכליים ופונקציונליים בגמישות, בנזילות ובפוטנציאל הרווח שמספקת קופת גמל להשקעה.

עובדים המעוניינים להגדיל את הפנסיה

הפנסיה במקום העבודה פועלת על פי כללים ברורים, המעוגנים בחוק ועל-פי מדיניות של מקום העבודה. יחד עם זאת שכירים רבים מוצאים את עצמם עם הכנסה נמוכה יחסית לאחר יציאתם לגמלאות. במקרה כזה, ניתן לבצע הגדלה של סכום הכסף שיחסך לפרישה באמצעות קופת גמל להשקעה ובכך לבסס מקור נוסף לקבלת קצבה בגיל הפנסיה, ולצד זאת ליהנות מהנזילות הגבוהה של הקופה, כאופציה שאינה קיימת בחיסכון הפנסיוני הקלאסי.

חוסכים המעוניינים להשקיע במינונים נמוכים בשוק ההון

הפיתוי לתת לכסף שלנו לעבוד עבורנו, הוא פיתוי שיש מאחוריו רציונל נכון. כספי החיסכון שלנו אכן יכולים לעבוד בשבילנו, ולייצר עבורנו תשואה לאורך זמן. רבים מהחוסכים מכוונים בדיוק לשם, אך אינם מעוניינים לעשות זאת במסגרת מעורבות ישירה בשוק ההון. קופת גמל להשקעה משלבת את ערכי החיסכון המסורתיים עם יתרונות ההשקעה והמסחר בשוק ההון, עם יכולת שליטה גבוהה ברמת הסיכון, עד לרמת סיכון מינימלית.

חיסכון עם פוטנציאל לרווח עתידי

 

קופת גמל להשקעה משלבת למעשה את שני המרכיבים החשובים לכל חוסך: פלטפורמת חיסכון מחד גיסא ופוטנציאל לרווח עתידי מאידך גיסא. אחרי שנים בהן הורגלנו לחשוב על החיסכון ככספת בנקאית לשמירת כסף בריביות נמוכות עד אפסיות, מציעה לנו קופת גמל להשקעה מודל חיסכון, שמאפשר לנו לשמור על ערך הכסף לצד עליית האינפלציה או המדד ואף לייצר רווח מצטבר, כראוי לכסף שאנו מפקידים אצל גורם פיננסי שגם עושה בו שימוש. התאמת מודל זה לשורה של מטרות נובעת מרמת הנזילות הגבוהה ומההטבות הנובעות ממרכיב החיסכון הפנסיוני לטווח הארוך, מה שמציב את קופת הגמל להשקעה כערוץ חיסכון סופר אטרקטיבי עבור שלל קבוצות באוכלוסייה, ולבטח עבור בעלי עסקים קטנים.


    מאמרים שיכולים לעניין אותכם: