לעבוד עכשיו כדי להירגע אח"כ ? איך לגרום לקרן הפנסיה לעבוד בשבילכם

מאמר מערכת פורסם: 17.10.2017
לעבוד עכשיו כדי להירגע אח"כ ? איך לגרום לקרן הפנסיה לעבוד בשבילכם

עבור רוב הציבור, פנסיה היא נושא רגיש שאנחנו לא אוהבים לדבר עליו. אבל אם כבר מוכרחים, אז נדמה שפנסיה זה מן דבר כזה שמתעסקים איתו פעם אחת כשחותמים לסוכן מטעם המעסיק על טפסי ההצטרפות וסוגרים עניין. עכשיו נדמה שאפשר להדחיק שאי פעם נהיה מבוגרים וזו תהיה ההכנסה העיקרית שלנו.

לאורך החיים אנחנו מתחתנים, מביאים ילדים, נפרדים, עוברים מקומות עבודה, חולים, מבריאים, שוב עוברים מקומות עבודה, ושוב, המשכורת עולה, לפעמים גם יורדת, ואז שוב עולה. מצבנו הכלכלי משתנה יחד עם השינויים שעוברים עלינו בחיים, הצרכים משתנים ואיתם גם הרצונות שלנו משתנים. החיסכון שלנו בקרנות פנסיה צריך גם הוא להשתנות בהתאם ולהתאים למצב החדש.

להתאים את הפנסיה שלנו אלינו אולי נשמע קצת מסובך אבל זה בעצם די פשוט. כדי לעזור לכם לעשות סדר בקרנות הפנסיה שלכם ולהבין מה צריך לעשות, הכנו לכם 6 טיפים פשוטים להבנה ויישום. כדאי לעבור על הרשימה כבר כעת ואחת לכל שנתיים-שלוש לחזור ולבדוק שוב אם צריך לבצע שינויים נוספים.

1.      בדקו שקרן הפנסיה עדיין מתאימה לכם

בין אם אתם מתחילים לעבוד לראשונה וצריכים להצטרף לקרן פנסיה חדשה ובין אם אתם רוצים לבדוק שקרן הפנסיה הקיימת טובה עבורכם, את קרן הפנסיה מודדים לפי ארבעה פרמטרים:

- עד כמה הקרן נחשבת מקצועית ואיכותית – חפשו כתבות וביקורות של אנשי מקצוע.

- רמת השירות ללקוחות כפי שנמדדת על ידי משרד האוצר.

- איכות ניהול השקעות הכספים הצבורים בקרן הפנסיה לאורך זמן – אל תתפתו לקרן שמככבת בחודש מסוים או בשנה אחת, אך סובלת מתשואות נמוכות מרבית הזמן.

- האם הקרן מאוזנת אקטוארית – בקרן שסובלת מגירעון אקטוארי תיאלצו לסבסד את התשלומים לחברי הקרן הפורשים לפנסיה, על חשבון הפנסיה שלכם.

2.      אחדו קרנות פנסיה ישנות לחיסכון אחד גדול

אם עבדתם בכמה מקומות עבודה בעבר ויש חשש שנפתחו לכם קרנות פנסיה שונות במקומות שונים, פנו לקרן הפנסיה ובקשו לעשות איחוד של קרנות ישנות לתוך החיסכון הקיים שלכם. כך תפחיתו סכנה לאבד סכומי כסף ותוכלו לדעת כמה כסף בדיוק חסכתם ואיזו פנסיה תוכלו לקבל לאחר הפרישה. 

3.      בדקו שהנתונים שלכם בקרן הפנסיה מעודכנים ועדכנו בכל שינוי בנתונים האישיים ובצרכים

התחתנתם? נולד ילד? מזל טוב, הגיע הזמן לעדכן את קרן הפנסיה. כל שינוי במצב המשפחתי או במקום העבודה והשכר צריך להיות מעודכן בקרן הפנסיה. הכיסוי הביטוחי שלכם בקרן הפנסיה מושפע מהמצב המשפחתי ומגובה השכר, כך שאם הנתונים לא יהיו מעודכנים אתם עלולים להישאר בלי כיסוי מספיק בעת הצורך. חלק מהנתונים ניתן לעדכן באמצעות אתר האינטרנט של הקרן.

4.      הגדילו את ההפקדות לקרן הפנסיה

ככל שתפקידו יותר לקרן הפנסיה כך קצבת הפנסיה שתקבלו בעתיד תהיה גבוהה יותר. מרבית העובדים מפקידים בפנסיה את השיעור המינימלי הקבוע בחוק – 6%. אתם יכולים להגדיל את ההפקדות לשיעור המקסימלי של 7%. אחוז נוסף בלבד נשמע מעט, וזה באמת לא ישפיע הרבה על הנטו, אבל בגלל אפקט הריבית דריבית התוספת הזו יכולה להשפיע על קצבת הפנסיה שלכם בצורה משמעותית.

5.      בדקו האם הכיסוי הביטוחי בקרן הפנסיה מתאים לכם

אם אין לכם בני זוג וילדים מתחת לגיל 21 כנראה שתוכלו לוותר על ביטוח השארים בקרן הפנסיה ולהשתמש בכסף שייחסך להגדלת החיסכון שלכם. אם לא כל השכר שלכם מחושב לצורך ההפקדות לקרן הפנסיה,. בדקו עם קרן הפנסיה ואיש מקצוע מה ניתן לעשות.

6.      בדקו את ביצועי תיק ההשקעות ושקלו אם צריך לשנות את מסלול ההשקעות בקרן

מדי שנה, בדקו בדוח השנתי שאתם מקבלים מקרן הפנסיה מהו מסלול ההשקעות שאתם נמצאים בו ומה היו התשואות בשנה החולפת. במרבית המקרים מסלול ההשקעות שבו אתם נמצאים תואם את גילכם, אך תוכלו תמיד לבקש לעבור למסלול אחר אם תרצו. את פירוט החלוקה של תיק ההשקעות במסלול שלכם לפי השקעה במניות ובאג״ח תוכלו למצוא באתר החברה או באתר פנסיה-נט של משרד האוצר. יש מי שמעדיפים, כל עוד הם צעירים, להשקיע שיעור גבוה יותר במניות כיוון שיש מספיק שנים להתגבר על הפסדים, אם יהיו, לאורך הזמן.

 

עובדים רבים מהססים לעשות שינויים בקרן הפנסיה. מעבר לחשש להתעסק בנושא שנראה מסובך ולא נגיש, העובדים התרגלו לחשוב שמי שמחליט על הפנסיה שלהם הוא המעסיק. חשוב לדעת שכיום, בכל מה שקשור לקרן הפנסיה, העובד הוא המלך החדש. כל עובד יכול לבחור קרן פנסיה כרצונו ללא תלות במעסיק או בסוכן שלו ויכול לבצע שינויים בקרן ולהעביר אותה לקרן אחרת בכל עת. אז העניקו לעצמכם מתנה לשנה והחדשה והחליטו שהחל מעכשיו תבדקו שקרן הפנסיה עובדת בשבילכם כדי שכשאתם תפסיקו לעבוד, תהיו בטוחים שיש מי שדואג לכם.


    מאמרים שיכולים לעניין אותכם: