כך תיצרו בעצמכם סרטון תדמית ויראלי לעסק שלכם

מאמר מערכת פורסם: 15.01.2018
כך תיצרו בעצמכם סרטון תדמית ויראלי לעסק שלכם

נאמר זאת כבר מהתחלה: לעסק קטן שאינו פעיל ברשתות החברתיות יהיה קשה מאד להתקיים לאורך זמן. ככה זה כשכמעט כל המתחרים נאבקים להציג את עצמם בפרונט, משקיעים בקידום במדיה הדיגיטלית ומפיקים סרטונים מושקעים. הצרכנים מצדם מגיבים היטב לתופעה. שימו לב לעצמכם כאשר אתם מתכננים לרכוש מוצר מסוים: האם תיגשו לחנות ותתייעצו עם המוכר? ברוב המקרים סביר להניח שתעדיפו להיכנס לאתר המותג, לקרוא מה מספרים בעלי המותג על עצמם ועל המוצר וכמובן לבדוק חוות דעת של גולשים שכבר התנסו בו.

בעקבות המעבר של זירות המסחר של הצרכן לדיגיטל, יותר ויותר בעלי עסקים משקיעים כיום משאבים רבים בשיווק מקוון על חשבון דרכים מסורתיות כגון שלטי חוצות וחלוקת פליירים. כלי מרכזי בשיווק דיגיטלי שנחשב יעיל במיוחד הוא סרטוני הווידאו. שוב ושוב מוכיחים מחקרים כי סרטון הוא הפורמט המוביל במדיה הדיגיטלית, הן מבחינת היכולת להניע לקוחות פוטנציאלים לפעולה, והן מבחינת תרומתו בבניית האמון והקשר בין הלקוח למותג. אנשים נהנים יותר לצפות בסרטונים מאשר לקרוא טקסטים שיווקיים והרגש שמעוררים סרטונים מוצלחים הופך אותם ללהיט וויראלי בעידן הרשתות החברתיות.

אולם כיצד יכול בעל עסק קטן, לעיתים כזה שפועל מהבית, לייצר את ההייפ הזה ללא תקציב פרסום שמן ועזרה מאנשי מקצוע יקרים? מלבד קצת תושייה והרבה סבלנות, מתברר כי כל מה שנדרש הוא מצלמה סבירה, מעט ציוד נלווה וכמובן תשתית אינטרנט חזקה. בעזרת כל אלו תוכלו להפיק ולהפיץ במרשתת סרטון תדמית מקורי ומעניין, שגם יראה כמו שצריך מבחינה ויזואלית וגם יזכה למספר נאה של צפיות ושיתופים.

אמנות הדיוק

בטרם תיגשו ליצירת הסרטון עליכם לשאול את עצמכם שלוש שאלות מרכזיות:

- מה תרצו להעביר בסרטון?

- מיהו קהל היעד המרכזי שלכם?

- מהו המסר המרכזי שתרצו שהקהל יזכור מהסרטון?

שימו לב: עומדים לרשותכם בערך 90 שניות בכדי להעביר את כל המסרים שתרצו לקהל המטרה שלכם. ככל שהמסר יהיה ברור ומדויק יותר – כך הוא יעבור יותר טוב. אם תעמיסו מסרים יתר על המידה, הסרטון עלול לחמוק ולהישכח במרחב הדיגיטלי. מתוך 90 השניות, 30 הראשונות הן קריטיות במיוחד – ההתרחשות בהן צריכה להבהיר לצופים בדיוק מי אתם ומה אתם עושים. זכרו כי התסריט לסרטון אמור להיבנות כך שעיקר המסר יועבר גם למי שלא צפו בו עד תומו.

טון וסטייל

קיימים סוגים רבים של סרטוני תדמית: סרטונים מצחיקים, נועזים וכאלה שרק מעבירים אינפורמציה. סרטונים המציגים לקוחות מרוצים, וגם כאלה שבהם כוכב או כוכבת הסרטון פשוט פונים למצלמה ומדברים ישירות. הטון והסטייל של סרטון תדמית מוצלח הם נגזרת של מושא המכירה. לא בטוחים לגבי הטון והסטייל המתאימים לעסק או למוצר שלכם? זה הזמן לצפות בסרטי התדמית של המתחרים הישירים והעקיפים שלכם. בדרך כלל תוכלו לזהות בהם קווי אופי דומים, אמירות שחוזרות על עצמן ומסרים משותפים. כמובן שאין הכוונה להעתיק באופן ישיר ובוטה, אבל אתם בהחלט רשאים לשאוב השראה ובעיקר לחדד את המסר שלכם דרך למידת המסרים שמציגים האחרים.

שווה להשקיע במצלמה

כשמדובר בסרטוני רשת ביתיים, איכות המצלמה של סמארטפון ממוצע עשויה להספיק כדי ליצור תוצאות לא רעות בכלל. ובכל זאת, לשם הפקת סרט תדמית שיראה מקצועי באמת כדאי מאוד להשקיע במצלמה טובה שברוב המקרים תביא לתוצאות מוצלחות יותר, בפרט אם אינכם צלמים מקצועיים. הדבר נכון שבעתיים במידה שתכננתם לעלות את הסרטון ל-YouTube ולהשקיע תקציב בלקדם אותו אונליין. למצלמה טובה יש להוסיף מיקרופון לשם שיפור הסאונד, וכן חצובה, שלהבדיל מיד אנושית תמנע לחלוטין רעידות בתמונה. לשם טיפול בחומר המצולם תזדקקו גם תוכנת עריכה בסיסית וכן תוכנה לעריכת תמונות לשם יצירת הלוגו והכותרות. כמובן שאת כל הנ"ל לא מוכרחים לקנות וניתן לשאול מחברים או להשכיר, אך זכרו כי רכישה עשויה להתברר כהשקעה משתלמת אם וכאשר תרצו להפיק בעתיד סרטונים נוספים.

אין מקום לאלתורים, יש מקום לתוכניות גיבוי

כתבתם, הכנתם, ארגנתם, והנה יום הצילומים הגיע. בשלב זה הרעיון לסרטון כבר צריך להיות מגובש לחלוטין. עליכם לדעת בדיוק איזה סיפור אתם מתכוונים להעביר בשום מצב אל תאלתרו. לשם כך חשוב להיות מאורגנים מא' ועד ת', לייצר לוח זמנים מסודר ומפורט, לרבות תלבושות ואביזרים נלווים. עם זאת, בכל הפקה, בפרט הפקה ביתית, דברים רבים עלולים להשתבש בדרך. יש להכין מראש לפחות תכנית מגירה אחת נוספת לגבי כל פרט שיש לגביו סימן שאלה, בין אם מדובר באביזר או משתתף שעלול להבריז.

 

 

צילמתם, ערכתם, ליטשתם ויצא מעולה? ברכותינו, עכשיו מתחילה העבודה הקשה באמת – הפצת הסרטון. אם לא דילגתם על שום שלב, יש לכם סיכויים לא רעים בכלל להפוך אותו לוויראלי ולתת דחיפה משמעותית לעסק שלכם. שיהיה בהצלחה! 


    מאמרים שיכולים לעניין אותכם: